Mihez kezd most Pécsett az MSZP?
2009. december 13. vasárnap 19:11

- A most elkészült országos listán nem szerepelnek előkelő helyen a baranyai politikusok.
- A párt jelenlegi támogatottsága mellett - amikor esélyes, hogy a korábbiaknál kevesebben jutnak be a Parlamentbe az egyéni körzetekből - egészen más az országos lista jelentősége. Mindezzel együtt helyben a megyei lista lesz meghatározó, s az egyéni képviselői eredmények.
- A három egyéni képviselő-jelölt, Bókay Endre, Szili Katalin és Tóth Bertalan esélyei a polgármester-választást tekintve nem túl biztatóak - legalábbis az önök számára. Hogyan tudnak ezen változtatni pár hónap alatt?
- Nem mondanám sikertelennek a polgármester-választás eredményét, hiszen az országos támogatottságunkhoz képest kimagasló teljesítményt nyújtott Szili Katalin. A megszorító intézkedések miatt csökkenő rokonszenv ellenére ugyanis a 34 százalék szép eredmény volt. Persze, ez még kevés ahhoz, hogy a jelöltjeink bejussanak az országgyűlésbe az egyéni körzetekből. A következő időszak munkáját így az kell jellemezze, hogy ne csak a problémákat, de az azokra vonatkozó válaszokat is képesek legyünk megfogalmazni. Természetesen észre kell vennünk a választók jelzését, de bíztató jel, hogy az időközi választásokon sok hagyományosan baloldali szavazó inkább otthon maradt, mint sem hogy ellenünk fordult volna. Őket kell ismét megszólítanunk, megmozgatnunk, mert az látszik: a kormányzás és a városvezetés mellett erre kevesebb energiánk jutott a ciklus közben.
- Szili Katalin személyében a legnépszerűbb szocialista politikust indították polgármesternek. Most tavasszal segíthet valamit a leköszönt házelnök új mozgalma Pécsett?
- Szili Katalin mozgalma országos, így azt Pécsett nem sajátíthatjuk ki. Világosan látszik azonban, hogy az egykori házelnöknek hatalmas civil kapcsolatrendszere van, sok embert tud így megszólítani. Számítunk tehát a segítségére, népszerűségére, elismertségére.
- Mennyiben lehetnek hatással a helyi szervezetben tapasztalható kilépések a tavaszi választásokra, annak tudatában, hogy például az ön személyében azt küldik harcba, akit a távozók a "pécsi MSZP tönkretevőjének" neveznek?
- Meg vagyok róla győződve, hogy ezekből az emberekből a sértődöttség beszél, állításaik egészen egyszerűen nem igazak. Akik az MSZP mélyrepülését a nevemmel kötik össze, akkor léptek be a pártba, amikor én már tíz éve tag voltam. 1994-től folyamatosan elnökségi tagként dolgoztam, 2002-ben választmányi elnöknek neveztek ki. Hogy az utóbbi időben tapasztalható általános népszerűségvesztés eljuttatott embereket oda, hogy nem látják a pályát, saját helyüket, boldogulásukat, a megélhetési lehetőséget az MSZP-ben, s kilépnek... nos, ez őket minősíti. A nyilatkozók korábban magas pozícióban voltak, bizottsági elnökként több cikluson keresztül felügyelték a költségvetést, a város gazdasági ügyeit - tény, hogy a hitelspirál az ő regnálásuk alatt indult el. A városvezetés által biztosított helyeken dolgoztak, s mivel már nem az MSZP viszi a várost, bizonytalannak érezték a helyzetüket, ezért mentek el tőlünk; ők megélhetési politikusok, akik nyilatkozataikkal próbálják meg elterelni a figyelmet saját felelősségükről. A várost megterhelő felesleges beruházások (Expo Center, a parkolási rendszer létrejötte, hó- és síkosságmentesítés rendszere, stb.) például mind az ő idejükben, irányításukkal valósult meg. Még egyszer leszögezném: a párt baranyai és pécsi támogatottsága magasabb, mint az országos átlag, ez pedig relatív sikert jelent helyben. Nem gondolom tehát, hogy elnökségem miatt esett a népszerűségünk.
- Azt mondják, az utóbbi pár évben mesterségesen duzzasztották fel a taglétszámot, s ez garantálja a jelenlegi pártvezetés a "négyek bandája és a fiatalok" helyén tartását. Úgy tudjuk, az egyik pécsi országgyűlési képviselő etikai vizsgálatot is kezdeményezett a beléptetések miatt, csak valahogy elhalt...
- Négy év alatt körülbelül 1500-ról 1800 főre nőtt a létszám, ami nem tekinthető drasztikus emelkedésnek, sőt. Módosítottuk az alapszabályunkat, megemeltük az alapszervezetek minimum létszámát, hogy ezzel is elejét vegyük a küldöttek magas számának. Etikai vizsgálatról nem tudok, s biztos vagyok benne, hogy elnökségem alatt nem került sor ilyesmire. A jelenlegi pártvezetésről annyit mondok: Hódosi Vera az alelnök, Kunszt Márta a választmányi elnök, aki ráadásul alpolgármester is, s Hudvágner Sándor is elnökségi tag - ők ezer éve párttagok, ahogy a városházán a gazdasági bizottsági elnök, Schmidt József is. A valóság nem erősíti meg a szakadárok állításait.
- Azt is mondják a kilépők, hogy komoly vagyongyarapodáson mentek keresztül azok a fiatal MSZP-sek, akik a jelenlegi közgyűlési frakcióban foglalnak helyet.
- Ezekkel a kijelentésekkel én nem tudok mit kezdeni, „városi legendák" mindenütt léteznek. Manapság divat azt mondani, hogy aki a hatalom közelében dolgozott bizonyos ideig, az jól megszedte magát. Mindenki dolgozik a munkahelyén, mi nem kaptunk több tízmilliós, BKV-s szintű végkielégítést a PK Zrt.-től. Nyilvános a vagyonbevallásunk, egyebet nem tudok mondani.
- Nem lenne meglepő, ha a kilépők által emlegetett "ifjú törökök" kerülnének a majdani önkormányzati választásokra készülő városi szervezet listájának élére a tavasz végén.
- Bármily sokak számára ez hihetetlen, nem tisztem, hogy megítéljem, kinek milyen szerepe lesz a következő önkormányzatban; nálunk nem a pártelnök szokta megmondani, kik legyenek a képviselők. Az alapszervezetek nyújtják majd be a jelöléseket, feláll egy jelölőbizottság, a választmány és az elnökség értékel, a küldöttértekezlet dönt.
- Akárhogy is, be kellene bizonyítaniuk az embereknek, hogy a május óta működő városvezetés helyett érdemes lenne visszahozni a szocialistákat a hatalomba. Mit hoznak majd fel Páváék ellen?
- A legfontosabb, hogy az ígéretekkel ellentétben alig van változás a városvezetésben május óta. A kulturális főváros beruházásait mi indítottuk be, a Sopianae-program elindulása is a mi időnkben történt - azaz a Fidesz és a polgármester sikerpropagandájának alapját képező fejlesztések az MSZP-nek köszönhetőek. Az adósságállomány nemhogy csökkent, hanem Páva Zsolt beiktatása óta 6 milliárd forinttal nőtt. A város költségvetési koncepciója nyomokban sem tartalmaz olyan intézkedéseket, amelyek bejelentésével a polgármester úr megnyerte a választásokat. A jelenlegi helyzetben félő, hogy nyárra csőd közelbe kerül Pécs. Emellett a városunkat kísérleti terepnek tekintő Fidesz nem a megfelelő utat választotta a vízszolgáltatás visszaszerzése kapcsán. Azt is sérelmezzük, hogy a közgyűléseken tucat számra kerülnek elő a kiosztásos előterjesztések, s nincs frakcióvezetői egyeztetés az ülések előtt. Ennek ellenére nem keresünk a kákán is csomót, mint az előző ellenzéki képviselők, hiszen a támogatható ügyek mellé mindig felsorakozunk. Ezeket a különbségeket akarjuk majd kidomborítani a kampányban.
Korb Zoltán
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Bánki Erik: a békére és a gazdasági...
- Vége a vágányzárnak, irány a Balaton...
- Helyszínelés közben kaptak el egy...
- Jön a Zsolnay Fényfesztivál - Idén...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Motort lopott, eladta, de hamar elfogták
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...