Mi van?!... Harmincezres bírság miatt akarja elárverezni az okmányiroda a nyugdíjas lakását?

2012. június 05. kedd 19:33

Mi van?!... Harmincezres bírság miatt akarja elárverezni az okmányiroda a nyugdíjas lakását?

Egy pécsi kisnyugdíjas kereste meg szerkesztőségünket - szerinte nem egyedi - problémájával. Bottlik Sándort (képünkön) még tavaly szeptemberben kapták gyorshajtáson a Mártírok útján, amelynek következményeként 30 ezer forintos büntetést szabtak ki rá. A havonta kevesebb mint ötvenezer forintból élő rokkantnyugdíjas azonban nem fizette be az összeget - mondván nem telik rá, ezért kérvények írásába kezdett -, az ügy pedig mára odáig fajult, hogy az okmányiroda késedelmi kamatokkal együtt több mint kétmillió forintot követel rajta - emellett lakását illető végrehajtással fenyegeti.

Bottlik Sándor a 30 ezer forintról szóló csekket nem csak azért nem egyenlítette ki, mert nincs rá pénze, de túlzónak is tartja a büntetés nagyságát, hiszen szerinte alig lépte át a megengedett sebességet.

Természetesen első lépésként bevonták a gépkocsi forgalmi engedélyét és felszólították, hogy szolgáltassa be a rendszámtáblát.

- Méltányossági vizsgálatot kértem írásban a szombathelyi rendőröktől, ám válaszra sem méltattak - panaszolja a sértett, aki ezután Pécs jegyzőjéhez fordult, aki azonban nem kecsegtette semmi jóval.
 
A nyugdíjas azóta az ügyet bonyolító ügyfélszolgálati főosztállyal folytat levélváltást.

A legutolsó, május közepén íródott végzés szerint, amennyiben nem rendezi felgyülemlett hátralékát, közigazgatási végrehajtás keretében a lakását is lefoglalhatják, miután a büntetés a késedelmi kamatokkal együtt már meghaladja a kétmillió forintot.



A felhíváson ugyan meglehetősen zavarosak a számok és az ügyintézőnek is láthatóan problémái voltak az összeadással, mint számtani művelettel (lásd a fenti illusztráción, melyben egy egymilliós hibát is felfedezhetünk), annyi azonban bizonyos, hogy a hivatal nem tréfál.

Bottlik Sándor akár arra is hajlandó lenne, hogy közmunka keretében "dolgozza" le tartozását, ám erre a felvetésére sem kapott még választ.

Az ügyfélszolgálati irodának mindenesetre szűk a mozgástere, csak végrehajtó szervként funkcionál az ügyben. Kerestük ugyan a jegyzőt és dr. Szilágyi Csillát, a hivatal vezetőjét is, de cikkünk megjelenéséig - több próbálkozásunk ellenére - nem sikerült az ő álláspontjukat megismernünk a nem mindennapi ügyben.

FRISSÍTVE:

Cikkünk megjelenése után, pénteken reagált az ügyben Lovász István. A jegyző szerint a 30 000 Ft-os bírság közigazgatási szankcióként került kiszabásra a rendőrség által.

- Miután az ügyfél nem fizette meg az egyébként szabályosan kiszabott bírságot, a rendőrhatóság intézkedett annak adók módjára történő behajtása felől, illetve hozzánk fordult, hogy egy külön jogszabályi rendelkezés alapján járjon el az okmányiroda, mint a végrehajtásba bekapcsolódó szerv. Mi a megkeresésben foglaltaknak megfelelően határozatba foglaltuk az általunk elrendelhető kötelezést, azaz kimondtuk a rendszámtábla és a forgalmi engedély bevonását. Az ügyfél ennek nem tett eleget, s ami fontos körülmény, nem élt a jogorvoslati jogával nem fellebbezte meg, így a döntés jogerőssé vált - fogalmazott.

Lovász hozzátette, hogy az eljárás során az okmányirodához egyetlen levél érkezett az ügyféltől, amelyben tájékoztatást kért az üggyel kapcsolatban. Erre válaszolt Szilágyi Csilla, s amely levélben az állt, hogy csak azzal lehet a további bírságolást elkerülni, ha a rendőrség által kiszabott bírságot megfizeti, ezzel az okmányirodai eljárást mintegy okafogyottá téve.

A közmunkát illetően a jegyző hozzátette, hogy ezen szankció kizárólag szabálysértési eljárásban kiszabott bírság esetén alkalmazható abban az esetben, ha bírság nem hajtható be adók módjára. Jelen esetben azonban mind a rendőrség által kirótt, mind pedig az okmányiroda által megállapított bírság közigazgatási eljárás folyamán került kiszabásra, így az nem változtatható közmunkára.

Mindazonáltal a közigazgatási végrehajtó szerv egyetlen bírság behajtását sem kezdte meg, ennek következtében még nem vonták végrehajtás alá sem az ügyfél nyugdíját, sem a tulajdonát képező ingó-, illetve ingatlanvagyont.



Képünkön: Bottlik Sándor szerkesztőségünkben.

H. L. B.