Mi fizetjük ki azt a 350 milliót...

2009. szeptember 07. hétfő 19:08

Mi fizetjük ki azt a 350 milliót...
Csaknem kivétel nélkül minden önkormányzati lakást bérlő tartozik a városnak legalább egyhavi lakbérrel, de a négyezer otthonban élő harmada egy éven túli tartozást halmozott fel - derül ki a Pécs Holding ingatlankezelő osztályának legutóbbi jelentéséből. A kintlévőség eléri az összes követelés 14 százalékát.

Ez utóbbi mutató jellemzi leginkább, hogy óriási a baj Pécsett, hiszen az utóbbi tíz évben nem volt ilyen magas ez az arány.

A legfrissebb, első félévi adatok szerint 350 millióval tartoznak a megyeszékhely bérlakásaiban élők - csak lakbér címén. Nagy részük a közszolgáltatók felé is eladósodott, s további egymilliárdos - valószínűleg már soha be nem hajtható - összeget várnak tőlük a társaságok.

Az új városvezetés szerint tarthatatlan, hogy a bérlakásokban élők negligálják a fizetést, miközben több mint kétezren várnak arra, hogy ily módon fedelet biztosítson számukra az önkormányzat.

Mindent a szavazatokért

A szocialista-szabaddemokrata városvezetés korábban - finoman szólva is - csak szőr mentén dolgozott az áldatlan állapotok megoldásán, s mintha nem is a hátralékcsökkentés lett volna a céljuk a vezetőknek. Támogatási programokkal, különféle szociális szolgáltatásokkal segítették az adósokat, miközben a szolgáltatóktól a hiány lenyelését, a tartozásoknak a rendesen fizető pécsiekre való terhelését várták el.

Csizi Péter, az illetékes Népjóléti- és Sportbizottság fideszes elnöke azt mondja, a felmérések után ősszel érdemi lépéseket is tesznek a helyzet megoldása érdekében, azaz a nemfizetők legalább egy részén behajtják valamilyen úton-módon a pénzt.

Szeptember közepén megalakul egy lakásgazdálkodási albizottság is a népjóléti testület égisze alatt, a korábban az MSZP-frakcióból kilépő Molnár Ferenc vezetésével. Ez a grémium lesz hivatott arra, hogy javaslatokat dolgozzon ki a probléma megoldására.

Első körben az önkényes, jogcím nélküli lakásfoglalókat vehetik elő; azokat, akik ráadásul nemcsak a város, de a szolgáltatók felé is eladósodtak, s az együttélés alapvető normáinak betartására is képtelenek - egy részük pedig lakásának részét továbbadja bérbe. Azt is megnézik majd, hogy valóban nem tud-e fizetni a delikvens, vagy esetleg vagyontárgyai eladásából fedezni tudná-e a lakbért. Drasztikus esetben, még ha ez fájó lépés is, fel kell vállalnia a városnak a kilakoltatásokat is, már csak a tisztességes, lakásra várakozó családok érdekében is.

Archív képünkön: Bókay Endre szocialista képviselő, a lakásbizottság korábbi elnöke önkormányzati bérlakást ad át egy fiatal párnak.

Kép és szöveg: Korb Zoltán