Egymilliárdos tartozás a bérlakásokban

2009. július 14. kedd 19:56

Nemcsak a város büdzséjére, de az önkormányzati tulajdonú szolgáltató cégek (Biokom, Vízmű, Pétáv) költségvetésére is jótékony hatást gyakorolna, ha a pécsi önkormányzati bérlakásokban élők valamennyien rendszeresen fizetnék számláikat. Mindez azonban közel sincs így: ők majdnem egymilliárddal tartoznak már, a hiányt pedig a fizető többségen verik le a szolgáltatók.

Több nagyvároshoz hasonlóan Pécsett is tetemes lakbérhátralékkal kell megbirkóznia az önkormányzatnak. A hiány csökkentésére csak elképzelések vannak, és mintha nem is ez lenne a cél; egyelőre támogatási programokkal, különféle szociális szolgáltatásokkal segítik a hátralékosokat.

Nincsenek is kevesen a nem fizetők: a valamivel több mint háromezer bérlő nyolcada nem, vagy csak kevesebbet fizet a bérleményért, mint kellene. Nagy részük hosszú ideje, akár évek óta egy fillért sem adott a városi kasszába a lakhatásért cserébe, van aki több millió forintos tartozást halmozott fel, de e több száz ember legnagyobb része is legalább negyedmillióval adósa az önkormányzatnak.

A városnak közel 600 milliós a hiánya emiatt, ráadásul a "hátrányos helyzetben, nehéz anyagi körülmények között élők" szinte kivétel nélkül a városi közszolgáltatók felé is eladósodtak az évek során - tudtuk meg a Városházán. Az így felhalmozott több százmillió forintot az önkormányzat általában "lenyeleti" cégeivel, amely így a fizető fogyasztókra terheli kinnlévőségeit.

Más városokban bevett gyakorlat a fizetést tartós ideig negligálók kilakoltatása, Pécsett csak nagyon extrém esetben, inkább a társadalmat zavaró életkörülmények miatt kerülhet sor ilyesmire - mondja Papp Judit jegyző, aki nem is tudott olyan esetről beszámolni, hogy valakit utcára tettek volna bérleti díjhátralék miatt.

Pécsett úgy gondolkodnak a döntéshozók, hogy humánusabb módszereket kell alkalmazni, ahelyett, hogy hajléktalanokat termeljen a város. Kisebb, olcsóbban fenntartható lakásokat kínálnak fel a nem fizetőknek, elengedik a bérleti- közműdíjtartozásaik egy részét vagy egészét. Évente összesen több mint hatvanmillió megy el csak a lakbérek és a közüzemi díjak miatt nyújtott támogatásokra.

Retorzióra, fenyegetettségre fel sem kell készülniük a gyakorlatilag ingyenes lakhatásban részesülőknek. Megoldás lehetne a be nem fizetett díjak közmunkával történő megváltása, a rendszert azonban más városokkal szemben még nem dolgozták ki Pécsett.

Csizi Péter, népjóléti bizottsági elnök azt mondja, jelentősen lehetne csökkenteni a kinnlévőségeket, hiszen vannak, akik visszaélnek a város szociális védernyőjével. Azt is megvizsgálják a jövőben, mondja, miként lehet a közmunkaprogramba bevonni a bérlakásban élőket, hogy ily módon válthassák meg adósságukat.


Képünk egy önkormányzati bérlakásban készült. Gyakran kéz a kézben jár a szociális alapon járó lakhatás és a mélyszegénység.

Korb Zoltán - Fotó: ingatlanmagazin.com