Mészáros András: "Hiller fenyegetett"

2009. július 08. szerda 12:06

Mészáros András:
A felperes, Mészáros András, októberben menesztett EKF-főigazgató meghallgatásával kezdődött meg az általa indított kártérítési per hétfőn délelőtt a megyei bíróságon. A menedzsment központ korábbi igazgatója szerint egyértelműen politikai okok miatt kellett távoznia, szakmai munkáját illetően több olyan bizonyítékot is bemutatott, amelyek szerint jól végezte munkáját.

Mészáros beszédében többször kitért rá: olyan feladatokat kértek tőle számon a kirúgásáról szóló előterjesztésben, amelyeket vagy elvégzett ő, illetve munkatársai, vagy egyszerűen az önkormányzat, illetve a kulturális minisztérium hibájából képtelenség lett volna.

A közbeszerzések kapcsán azt mondta, azok során mindig a jogszabályokhoz ragaszkodott, s nem teljesítette a szocialista városvezető politikusok kéréseit. "A törvényeket betartva voltam csak hajlandó dolgozni, gazdasági huncutságokban, okosságokban nem vettem részt - az, hogy majd másképp megoldjuk, nálam nem működött".

Előfordult, mondta, hogy Gonda Tibor akkori alpolgármester levelet írt a központba, amelyben konkrétan megnevezte, milyen kulturális programot ne támogasson a központ, s melyhez adjon inkább pénzt.

Hiller István, kultuszminiszterrel való viszonyáról azt mondta: fenyegetéseket kapott tőle, miután kritikával illette a kormány-város szerződést és a központ művészeti munkaszervezését, illetve a volt művészeti igazgató, Méhes Márton mozgásterét.

Ennek következtében romlott meg a kapcsolatuk, mondta, olyannyira, hogy a Művészeti Tanács felállításakor rendezett sajtótájékoztatón már nem kívánatos személy volt Hiller számára, így meghívót sem kapott az eseményre.

A kirúgás okai között említett "nem működő marketing", "rossz kommunikáció" kapcsán azt mondta: Szász Andrea, kommunikációs igazgató munkáját gyakorlatilag utólag is elismerte a város azzal, hogy nemrégiben közös megegyezéssel hagyták távozni a cégtől, nem pedig egyoldalú szerződésbontással. Mészáros ehhez hozzátette, a központ pénzügyi és marketing igazgatója az a Ruzsa Csaba volt, aki ma ügyvezetőként dolgozik.

Kijelentette: sok esetben politikai döntések születtek, például, amikor 1000 fő befogadására alkalmas koncertterem tervezésére kértek ajánlatot; holott a szakma szerint maximum 600 fős létesítmény tudná csak - idővel - magát fenntartani.

Mészáros szerint a szocialista frakció illetve párt tagjai között zajló politikai játszmák, és érdekharcok, az MSZP belső agóniája vezettek oda, hogy puccsszerűen, a polgármester megkerülésével döntöttek felmentéséről. Mint mondta, tudomása szerint Tasnádi Péter még a kirúgását megelőző napon is megnyugtatta Bajnai Gordont, akkori fejlesztési minisztert: "elrendezi a frakciót" és nem kerül sor az ő menesztésére. A szocialisták belső vívódásait a polgármester szavaival is alátámasztotta, hiszen ő a távozásáról döntő közgyűlésen Tasnádi azt mondta, nemcsak a Mészárosba, de a belé vetett bizalom is megrendült már.

Az ex-főigazgató záró mondataiban több hasonlatot is felhozott. Egyik esetben olyan esethez hasonlította pécsi pályafutását, mint egy FIFA-játékvezetőjét, akit felkérnek a focimeccs levezetésére, de közben valaki a labdához ér, s onnantól a kézilabda szabályai érvényesülnek. Ő azonban mindvégig maradt az eredeti megállapodásnál, ez pedig nem tetszett a másik oldalnak.

A per az ítélkezési szünet után, október kilencedikén folytatódhat a város és a korábbi főigazgató által beidézett tanúk kihallgatásával. Köztük lehetnek a menedzsmentközpontban jelenleg is dolgozó vezetők, az EKF-ügyek hátterét jól ismerő újságírók, a városvezetésben tevékenyen részt vevők, és akár alpolgármesterek is. Az ítélethirdetésre így őszig kell várni, bennfentesek szerint azonban nem lesz hosszú a - nagy valószínűséggel Mészáros győzelmével - végződő per.

Kép és szöveg: Korb Zoltán