Megkezdődött a budafai meddőhányó tájrendezése

2013. április 04. csütörtök 14:22

Megkezdődött a budafai meddőhányó tájrendezése

A megtelepedett - ám nem őshonos - növényzet kivágásával a napokban megkezdődött a budafai meddőhányó tájrendezése. A Komló és Pécs-Vasas közötti, mintegy 53 hektáros terület nagyjából egyharmadának rekultivációját végzi el a Pannon Hőerőmű Zrt, amely a tervek szerint négy hónapon belül fejezi be a földtakaró kialakításával és növényesítéssel járó munkálatokat. A fennmaradó rész tájrendezésének kötelezettsége a Bányavagyon-hasznosító Nonprofit Kft.-t terheli.

A mecseki szénbányászat fénykorában több millió köbméter meddő kőzetet helyeztek el abban a völgyben, amely Pécs-Vasas és Komló közötti, az egykori szénszállítási útvonal mentén helyezkedik el. A legnagyobb részt a Mecseki Szénbányák mélyművelésű bányáiból származó meddőt tartalmazó depónia területének tájrendezését kétharmad részben az államnak, egyharmad részben a bányavállalkozónak, vagyis a Pannon Hőerőmű Zrt.-nek kell végrehajtania.

A hatósági előírás szerint ugyan csak 2018-ig kellene elvégezni a tájrendezési munkákat, a Pannon Hőerőmű Zrt. fővállalkozója - a rekultivációra kiírt pályázat befejezését követően - a napokban megkezdte a számára előírt kötelezettség teljesítését: a társaság kezelésében lévő 13,4 hektáros területen a megtelepedett növények kivágásával indult a munka.

 

 

 

A 25 futballpályányi területen immár a munkagépek vették át az uralmat, hiszen a Pécsi Bányakapitányság és a környezetvédelmi hatóság által jóváhagyott tájrendezés műszaki üzemi terveknek megfelelően olyan egyenletes terület kialakítását kell elvégezni, amelyen a csapadékvizek lefolyása biztosított, és amely tökéletesen illeszkedik a tájba.

A várhatóan négy hónapig tartó munkálatok során a területen felhalmozott földdepóból összesen csaknem 50 ezer köbméter termőföldet terítenek szét annak érdekében, hogy egy 35 centiméter vastag földtakarót képezzenek a meddőhányón. Az egyenletes felületű terület kialakításának célja, hogy a csapadék akadálytalanul jusson a vízgyűjtőkbe, és a kialakult táj képe egybeolvadjon a környező területekével. Ennek érdekében a most megkezdett tájrendezés gyepesítéssel, illetve mozaikos-ligetes fásítással és cserjésítéssel fejeződik majd be.

A meddőhányó fennmaradó, megközelítőleg 40 hektáros területének tájrendezését a jelenlegi tervek szerint a második félévben kezdi meg a Bányavagyon-hasznosító Nonprofit Kft.

Forrás: Ferling PR