Megállítanák az omló löszfalat Dunaszekcsőn
2010. március 05. péntek 16:09
Faller János tájékoztatása szerint a felszíni hámlás következtében több köbméternyi föld hullott alá a lakóházak szomszédságában. Nagyobb omlás jelei egyelőre nem mutatkoznak. A polgármester hangsúlyozta: 480 millió forintos uniós pályázatot nyújtottak be annak érdekében, hogy megállítsák a löszfalat. A tervek között támfal- és monitoringrendszer kiépítése szerepel, emellett csatornázással oldanák meg a háztartási szennyvíz elvezetését.
2007 szeptemberében a településen a vízellátás és négy hétvégi ház került veszélybe, mivel a Duna partján található mintegy 8,6 hektáros löszdombon, az esőzések következtében, az idők során több száz méter hosszú repedés keletkezett.
A megrepedt partfal félmillió köbméteres darabja 2008 februárjában leomlott, s egy kisebb szigetet alakított ki a folyóban. A területen üresen álló négy hétvégi házból egy összedőlt, a többi súlyosan megrongálódott, személyi sérülés nem történt. A rendőrség a balesetek megelőzése érdekében lezárta a környéket, s két héten át a katasztrófavédelmi szakembereken és geológusokon kívül senkit sem engedett az érintett partszakasz közelébe.
Oszvald Tamás, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal szakági főgeológusa 2008 februárjában, a helyszínen tartott szemlét követően azt közölte, hogy a partfal szakaszosan omlik a Dunába. "Lassú folyamatról van szó, amelynek végét nem lehet előre megmondani" - jegyezte meg.
Hangsúlyozta: az eset ritka ugyan, de nem példátlan, az 1960-1970-es években több ilyen jelenség is volt az Ercsi és Dunaújváros közötti partszakaszon, előfordult, hogy egyszerre 1,5-2 millió köbméter föld omlott a Dunába.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Pirkadat előtt csapott le a NAV a...
- Súlyosabb büntetést kérnek a pécsi...
- Viharos széllökések miatt adtak ki...
- Fáklyás zarándoklat indul a...
- Amikor még Ady és Kosztolányi járt...
- A vásárcsarnok népszerű árusa, Kovács...
- Teljes útzár volt Baranyában egy...
- Változik a buszmenetrend Baranyában,...
- Hétfőn landol Pécs-Pogányban az első...
- Mókás jelmezekben mentek iskolába a...

