Megalakult az új pécsi közgyűlés

2010. október 13. szerda 12:01

Szerda délelőtt ünnepi alakuló közgyűléssel vette kezdetét a következő önkormányzati ciklus. A Haász János korelnök vezényelte ülés a Himnusz közös eléneklésével kezdődött, majd a Kodály Zoltán Gimnázium énekkara adott műsort. Ezután dr. Leposa Marianna, a helyi választási bizottság elnöke tájékoztatott az október harmadikai helyhatósági választások eredményeiről.

Az elnök asszony rögzítette, hogy Pécsett a voksolás rendkívüli események nélkül zajlott, a testülethez nem érkezett jogorvoslati kérelem.




A módosított önkormányzati törvény értelmében ezentúl 28 fős lesz a pécsi képviselő-testület, tizenkilencen egyéni választókerületekből, nyolcan kompenzációs listáról kerültek a közgyűlésbe, míg Páva Zsolt polgármesterként tevékenykedik a jövőben is. Tíz nemzetiség alapíthat négyfős kisebbségi önkormányzatot, közöttük első alkalommal az örmény kisebbség is.

A megbízólevelek átadása után a városatyák eskütétele zajlott, majd Páva Zsolt tette ugyanezt. A városvezető kisebb ajándékkal búcsúzott két egykori alpolgármestertől, Gonda Tibortól és Kunszt Mártától. Pécs első embere ezután ismertette polgármesteri programját.

Ennyit keresnek a városvezetők

Az első napirendi pontban döntöttek a polgármesteri illetményről, amely - költségtérítéssel együtt -  bruttó 780 ezer forint.
Hosszabb vita előzte meg az alpolgármesterek személyére vonatkozó előterjesztést. A titkos szavazás után - a várakozásoknak megfelelően - Csizi Pétert és Nagy Csabát választották meg Páva Zsolt segítőinek, majd megszavazták járandóságukat is. Az alpolgármesterek havi illetménye bruttó 550 ezer forint, ehhez jön még 110 ezer forintnyi költségtérítés. 

Páva szerint a választásokkal lezárult, de egyben el is kezdődött egy új korszak, amelynek első hónapjai - az átvilágítás folyamata során - az elmúlt évek öröklött nehézségeiből való kiútkereséssel telt. Az átszervezésekkel „megszüntettük a bujtatott politikai állásokat" - mondta Páva, majd sikerként könyvelte el a radarépítés elleni harcot, a Tüke-kártya megvalósulását, a közbiztonság javulását, a kis- és közvállalkozások támogatását, és azt, hogy „megötszöröztük a város vagyonát".

Ahogy a városvezető fogalmazott: tizenkét év után nehéz kijönni az erdőből, de már látszik a széle.
 
- Komoly munka áll előttünk, nem állunk és nem pihenünk meg. Az együttműködés híve vagyok, de nem alkudozni jöttem, hanem végrehajtani a pécsiek akaratát, velük együtt - mondta a polgármester, majd kitért a legfontosabb teendőkre: a költségvetés helyreállítására, új munkahelyek teremtésére, a közszolgáltatások színvonalának javítására, a panelprogram folytatására és a bérlakás-építési program elindítására.

Hosszadalmas szópárbaj alakult ki a Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) módosításáról, az ellenzék több indítványát sem fogadta el a testület. Páva Zsolt szerint az SZMSZ átalakítása során létrejövő öt bizottság mellett a későbbiekben szükség lesz majd albizottságok létrehozására is. A módosítás egyébként 3 percben szabályozza a napirend előtti felszólalások idejét.

Az utolsó napirend pont a bizottsági vezetők és alelnökök, valamint a tagok megválasztásáról szólt, a korábban már ismertetett jelöltek kerültek a pozíciókba. A következő közgyűlés ideje előreláthatólag november 4-én lesz.


H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva