„Még dobog a bányász szív"

2010. szeptember 23. csütörtök 12:24

„Még dobog a bányász szív
Magyarország több városában, így Pécsett és környékén 1782-ben indult el a szénbányászat, míg az 1950-es évek végétől az uránbányászat. A bányászat már az ősi időkben is a települések, későbbiekben az ország egész gazdaságát meghatározó és befolyásoló iparág volt egészen az 1990-es évek végéig.

A pécsi és baranyai bányászok valós érdekképviselet nélkül maradtak, egyszerűen megfeledkeztek róluk. A hatalom a törvényi eszközökkel szociális segélyezetté degradálta őket, és nem a szerzett jogok alapján kapják járandóságaikat.

A kor, szolgálati idő és egészségügyi állapot függvényében szabályozott volt a juttatásuk.

A SZÖVETSÉG PÉCS VÁROSÁÉRT EGYESÜLET KÖZLEMÉNYE

A Szövetség Pécs Városáért Egyesület (SZPV) meglepődve értesült a Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesülete mai sajtótájékoztatóján elhangzottak alapján, a bányászok érdekeit semmibe vevő állapotokról.
Egyesületünk értetlenül áll az előtt a tény előtt, hogy a bányászok érdekképviselete ennyire aktivitását vesztett. Persze, ha Pécsett is nem a politikai szövetségkötésekre helyeznék a hangsúlyt, akkor nyilván több idő jutna az érdekképviseletre is.
Az SZPV tagsága támogatásáról és szolidaritásáról biztosítja a bányászokat, akik nem mindennapi körülmények között, sokszor egészségük elvesztése, életük kockára tevése árán végezték munkájukat.
Felszólítjuk a döntéshozókat, hogy a bányászok által kivívott társadalmi megbecsülést és szerződést tartsák be! Jogosan szerzett juttatásaikat ne degradálják szociális könyöradománnyá.
A bányászoknak valóban jó szerencsét kívánunk!
Sarkadi Gábor
SZPV elnöke

A társadalmi megegyezést, az állammal kötött szerződést felülírják a döntéshozók, pedig ezt a bányászok az extrém körülmények között végzett nehéz munkájuk alapján vívták ki. Sokan az egészségük egy részét vagy életüket a „bányákban" hagyták.

Az egészségkárosodással kapcsolatos juttatásokat azért kapták, hogy ne halottakat termeljen a bánya. A bányászok teljesítettek, ők betartották a szerződést, amit mások nem szeretnének betartani.

A Bányász Szakszervezet kiegyezett a politikával. A vezetés a bányászok megkérdezése nélkül, érdekeiket figyelmen kívül hagyva hoz döntéseket és pozícionálja magát, köt szövetségeket.

Ennek ékes bizonyítékául szolgál a pécsi, csak választási érdekeket szolgáló Baloldali Szövetség is. Emellett elnőiesítették a szakszervezeteket, így megszűnt a valós szakmai alapokon nyugvó érdekképviselet.

A jelzett anomáliák hívták életre a Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesületet (BÉKE). Célunk, hogy a bányászok és családjaik problémáit felkaroljuk, ezzel egyben kezünkbe vegyük a sorsunkat, nem tűrjük tovább, hogy nélkülünk és ellenünk hozzanak törvényeket, rendeleteket, és így utólag semmissé tegyék szerzett jogainkat. Érdekeink érvényesítéséhez az MSZOSZ Baranya megyei képviseletétől kértünk és kaptunk valós segítséget.

Konkrét feladataink között szerepel:

- A bányász egészségkárosodási járadék számítási módszerének megváltoztatása, és ezáltal a járadékosok kiemelése a szociális segélyezettek köréből, anyagi és erkölcsi megbecsülésük visszaállítása.
- Biztosítani a ma még élő bányászok, kiemelten a volt uránbányászok egészségének károsodására irányuló vizsgálatok eredményeinek nyilvánosságra hozását.
- A fiatalokkal megismertetni a bányászat hagyományait, kultúráját, megtanítani őket a hagyományok őrzésére és tiszteletére.



Talló Zoltán, elnök