Lezárult a Kelemen-éra: FRISSÍTVE!

2008. június 24. kedd 23:04

Lezárult a Kelemen-éra: FRISSÍTVE!
Lezárult a Pécsi Városüzemelési és Vagyonkezelő Zrt.-t (új nevén Pécs Holding Városi Vagyonkezelő Zrt.) érintő vizsgálat, melyet a városháza belső ellenőrzési osztálya folytatott hónapokon keresztül, Kelemen László, a társaság volt vezérének távozása után. A revizorok kilencvenegy pontban fogalmazták meg észrevételeiket.


FRISSÍTVE
(18:05)

A VÁROSHÁZI BELSŐ ELLENŐRZÉS JELENTÉSÉNEK TELJES SZÖVEGE (.PDF-BEN):

1. RÉSZ: PÉNZÜGYI, GAZDÁLKODÁSI TEVÉKENYSÉG

2. RÉSZ: INGATLANÉRTÉKESÍTÉSEK


KORÁBBAN ÍRUK:

A pénzügyi bizottság szerdán tárgyalja azt a közel kétszáz oldalas anyagot, melyben a revizorok áttekintették többek közt a cég gazdálkodását, az általa végzett tevékenységeket, számviteli rendszerét, illetve ingatlangazdálkodását. Az ellenőrzés a teljes 2005-ös és a 2006-os évet ölelte fel, de kiterjedt a 2007-es év első öt hónapjára is.

Az elkészült dokumentumban számos hiányosságra világítanak rá a szakemberek. Az alábbiakban csak néhány esetet villantunk fel, de szándékaink szerint rövid időn belül a teljes (mintegy 200 oldalas) anyagot közzétesszük kapcsolt dokumentumként.

Az elnök felhárorítónak tartja

Nagy Csaba, a pénzügyi bizottság elnöke szerint felháborító, hogy a - cikkünkben is taglalt - 80 millió feletti értékesítésről szóló szabályzat jogilag többféleképpen is értelmezhető, s elfogadhatatlan, hogy egy megyei jogú városnál mindenki a szájaíze szerint magyarázza a rendelkezéseket.
A vizsgálat eredményéről szólva azt mondja, azok a korábbi aggályok, melyek a város gazdálkodásával kapcsolatban felmerültek, most is megerősítést nyertek, s a jelentésben a közpénzek felhasználásáról egészen elképesztő dolgok szerepelnek. Ugyanakkor úgy vélekedik, már az előző vezérigazgató, Kelemen László felállítása előtt el kellett volna indítani - és le is zárni - a vizsgálatot, s elszámolni vele.
Hozzátette, a történtek után a cég alapító okiratának, és a holding tevékenységét szabályzó iratoknak áttekintetésére, újbóli szabályozására van szükség.

A 2005-ben a PVV Zrt. tulajdonába került Pécsi Parkfenntartó Kht. esetében például a Zrt. belső ellenőrzése 2006-ban súlyos összeférhetetlenséget tárt fel: egy olyan konzorciummal kötött megállapodást ugyanis a kht., melynek egyik társaságában a parkfenntartó ügyvezetője negyven százalékos „irányítást biztosító befolyással rendelkezett" (lényegében tehát egy olyan cégnek adott tovább egyes munkákat, melyben magántulajdonosként szerepelt).

Másrészt a kht. az alvállalkozói által elvégzett munka árát a PVV Zrt. felé történő továbbszámlázásakor jelentős mértékben, esetenként száz százalékban növelte meg. Azaz: míg a kht. a saját alvállalkozóinak egyes esetekben az elvégzett munkáért négyzetméterenként 251 forintot fizetett, addig ugyanezért a vagyonkezelőhöz már négyzetméterenként 560 forintos számlát nyújtott be.

A városházi szakemberek a hó- és síkosságmentesítéssel kapcsolatban is találtak érdekességeket. A PVV Zrt. ugyanis nemcsak a BS-AXIS Kft-vel, hanem a Papp Kft.-vel is szerződött néhány terület mentesítésére. Ám, amíg a Papp Kft. - a 2006-os szerződés szerint - a sóoldatot literenként 89 forintért szórta ki, addig a BS-AXIS 122 forintért - ráadásul az utóbbit még gépkocsiköltség és ügyeleti díj is terhelte.

Az anyagban az is szerepel, hogy az ellenőrök a vagyonkezelőnél nem találtak olyan dokumentumot, amely a PMFC Sport Kft. által 2003-ban több mint kétszázmillió forintból - önkormányzati pénzből - megvalósított pálya-világítási munkák műszaki tartalmára vonatkozott volna, annak ellenére, hogy a PVV Zrt. volt a beruházó. Így kérdés, hogy a beruházás műszaki ellenőrzése egyáltalán megtörtént-e, illetve az is, hogy a kivitelező milyen garanciát nyújtott az elvégzett munkára, ha nyújtott egyáltalán...

A cégnek - a rendőrség által is vizsgált - ingatlanértékesítéseit külön anyagban tárgyalják a városháza belső ellenőrei. A terjedelmes dokumentumban 11 ingatlaneladás szerepel.

A jelentésben kitérnek arra, hogy a Makay utca 55. szám alatti ingatlant 2002-ben nettó 100 millióért vásárolta meg a cég, amelyet 2006-ban a Hungária Build Kft.-nek 54 millió forint készpénzért, és 30 millió forint értékű ingatlanért értékesítettek - azaz négy év alatt ahelyett hogy - például a banki kamatoknak megfelelően mintegy 25 százalékkal - nőtt volna a befektetés értéke, 16 százalékkal csökkent. (A bukta tehát, ha szigorúan számolunk, több mint 40 százalék.)

Liciteljárást ez esetben nem folytattak le, de nem kértek közgyűlési hozzájárulást sem, pedig a társaság akkor érvényes szabályai szerint 80 millió forint feletti értékesítés esetén ezt kellett volna tenni (a revizorok ugyanakkor kiemelik, hogy a szabályozásban nem rögzítették azt, hogy bruttó, vagy nettó értékről van-e ez esetben szó).

Előfordult az is, hogy egy nettó 150 milliós kontraktusról csak utólag kértek testületi jóváhagyást, majd miután az üzlet mégsem jött össze, egy másik vevőnek szintén liciteljárás és testületi döntés nélkül - valamivel nagyobb területtel megtoldva - nettó 180 millióért adták el az ingatlant.

Még egy "jó kis" biznisz: a PVV Zrt. a WIGO Kft-től 2006-ban vásárolt meg a Királyházban 132 parkolóhelyet 264 millió forint plusz áfáért.

A vásárlást előzetesen ugyan megelőzte egy számítás, mely szerint négy és fél év alatt megtérül a befektetés,  de sem az üzemeltetési, sem a karbantartási költségeket nem vették figyelembe. Az ellenőrök úgy látják, a beruházáshoz kapcsolódóan tetemes kiadások merültek fel, így a vétel után még 31 milliós illetéket is fizetni kellett. A revizorok szerint ráadásul három hónap alatt mindössze egymilliós bevételt hoztak a parkolók.

A PVV Zrt. ingatlanértékesítéseivel kapcsolatos, a városi ügyészség által kezdeményezett nyomozás várhatóan a nyár végén zárul le. A jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával indított eljárás során egy gyanúsítottat már kihallgattak.

B. M. - Fotó: Dittrich Éva