Középpontban az oszmán művészet

2010. október 01. péntek 19:09

Az Isztambuli Egyetem Művészettörténet Tanszéke és a Pécsi Tudományegyetem Régészet Tanszéke közös szervezésében valósul meg A 16-17. századi oszmán művészet és építészettörténet Magyarországon és az Oszmán Birodalom központi Területein címmel az a konferencia, amely nemzetközi előadókat vonultat fel. A programhoz egy török emlékekből válogatandó kiállítás is társul.

A török félhold egyik legszebb városa volt a hódoltság idején Pécs, s a baranyai település éghajlatával is hasonlatos volt az oszmán világ otthonának számító mediterráneum világával. A két 2010-es kulturális főváros, Pécs és Isztambul közös rendezésében megvalósuló program során a török fővárosban a pécsi ókeresztény emlékekről, valamint Pannónia provinciáról rendeznek poszterkiállítást október közepétől, s előadást is tartanak pécsi és isztambuli kutatók.

Mint azt Hancz Erika szervező elmondta, a kinti programoknál nagyobb szabásúak lesznek a pécsi események, hiszen több tucat előadást tartanak majd október 2-án és 3-án. A PTE oktatója hozzátette: Törökországból, Ukrajnából, Romániából, Lengyelországból, valamint hazánk minden szegletéből érkeznek majd kutatók, akik az oszmán művészettörténet és építészettörténet témakörében tartanak prezentációt angol nyelven. Az itt elhangzott előadások anyagát egy kötet formájában kívánják a későbbiekben kiadni. Mindezek mellett a résztvevők számára kirándulást is szerveznek: Mohácson és Szigetváron tekintik meg a hódoltságkor török emlékeit.

Hancz Erika tájékoztatott arról is, hogy a konferenciához kapcsolódóan tárlatot rendeznek a be a különböző törökkori, sokszor magyar nemeseknek ajándékozott tárgyakból. A tervek szerint közel száz különböző - többek között - ékszert, fegyvert, ruhadíszt, kerámiát és egyéb használati tárgyat mutatnak majd be az október 2. és október 29. között a konferencia helyszínén, a Dóm Kőtárban.

A kiállításra a Magyar Nemzeti Múzeumból, az Iparművészeti Múzeumból, a Magyar Történeti Múzeumból és a Janus Pannonius Múzeumból érkeznek majd az értékes tárgyak, s egyben a törökországi múzeumok vonatkozó párhuzamait is felvillantják tablók segítségével. A tervek szerint a kiállításról három nyelven - angol, magyar és török nyelven katalógust is készítenek.

Pécs2010 Sajtóiroda