Körülbelül háromszázan élnek a pécsi utcán - több százzal nőtt a Támasztól segítséget kérők száma
2013. január 28. hétfő 13:26

Öt év alatt nagyjából hatszáz fővel emelkedett azok száma, akik a hajléktalan ellátással foglalkozó Támasz Alapítványhoz fordultak segítségért. Mint Hajdu Krisztián szakmai vezetőtől megtudtuk, egyre több olyan emberrel kerülnek kapcsolatba, akik - bár nem nevezhetőek a szó legszorosabb értelmében hajléktalannak -, ám a nehéz anyagi helyzetükben az alapítványhoz fordulnak. Napjainkban mintegy háromszázan élnek a pécsi utcákon.
A pécsi Támasz Alapítványnál 2008 óta készítenek összegzést a civil szervezethez forduló hajléktalanokról.
- A tapasztalatok azt mutatják, minden esztendőben a korábbinál több embert számolunk össze - vágott bele Hajdu Krisztián szakmai vezető. A számokkal kapcsolatban hozzátette: 2008-ban nagyjából kilencszáz embert regisztráltak, 2011-ben azonban már 1500 főt. Hogy tavaly pontosan mennyien voltak, még nem lehet tudni, ám várhatóan hasonló nagyságú számot mutat majd az összegzés.
A környező hétvégi telkeken is sokan vannak
Hajdú szerint „a folyamatos, egyenletes növekedés mögött az egyre nagyobb méreteket öltő szegénység húzódhat meg". E mellett Pécs vonzza is a hajléktalanokat, hiszen a régióban csak itt kapnak komplex szolgáltatást a legelesettebbek. A számítások szerint a pécsi hajléktalanok mintegy tíz-tizenöt százaléka jött más településről.
Nehéz ugyanakkor megmondani, ki számít fedél nélkülinek.
- Manapság egyre több olyan emberrel kerülünk kapcsolatba, aki nem az utcán él, ám így is nagy segítség a számára, hogy ételt és egyéb szolgáltatásokat nyújtunk. Nem vizsgálhatjuk, hogy valóban fedél nélküli kliensről van-e szó, így mindenkinek segítünk, aki hozzánk fordul - mondta.
Mindenesetre Hajdu Krisztián szerint a hajléktalanokkal foglalkozó pécsi szervezetek (a Támasz mellett a Máltai Szeretetszolgálat és a katolikus egyház segít) gyakorlatilag az összes fedél nélkülit ismerik a városban.
- Az utcán nagyjából háromszázan élhetnek. Talán meglepő, de ez a szám évek óta stagnál, a kliensek azonban folyamatosan cserélődnek - jegyezte meg.
Képünk illusztráció.
Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Két hektáron égő tarlótűzzel küzdenek...
- Biztonsági őrnek adta ki magát egy...
- Ismét negyven fokhoz közelít a...
- Csütörtöktől a legmagasabb fokozatú...
- Hetven éve csilingelt az utolsó...
- Vádat emeltek egy magyar ellen, aki...
- A pécsi börtönnél is működik az...
- Ingyen fagyizna a Balcsin? Keresse az...
- Egy hónapja nyoma veszett egy pécsi...
- Szerdán este minden kiderül a pécsi...