Kodály Központ, Nemzeti, Cella Septichora: lassan dől a pénz?

2011. június 13. hétfő 18:50

Kodály Központ, Nemzeti, Cella Septichora: lassan dől a pénz?

Az állami kultúrafinanszírozásban a közeljövőben bekövetkező változások három pécsi intézmény sorsát is nagyban befolyásolhatják. Továbbra is zajlanak a tárgyalások a Kodály Központ kiemelt nemzeti státuszúvá tételéről, ez, az ebből következő jelentős kormányzati támogatás elnyerése révén, jelentős terheket venne le a város válláról. Az előadó-művészeti törvény nemrég benyújtott módosításában a Pécsi Nemzeti Színház (PNSZ) is e rangos körbe kerülhet, míg a tervek szerint a jövő januárban életbe lépő új világörökségi törvény a Cella Septichora működtetését könnyítené meg.

Noha még mindig folynak a tárgyalások a kormány és a pécsi városvezetés között a Kodály Központ állami szerepvállalásával kapcsolatban, Nagy Csaba alpolgármester optimista az első néhány fordulót követően:

- Az állam szerepvállalásának kérdése a vidéki kultúra jelenlegi finanszírozási keretei között hatalmas előrelépésnek tekinthető. Olyan előremutató programpont ez, amire a vidéki Magyarország már régóra igényt tartott - fogalmazott a politikus, aki hozzátette, hogy a Kodály Központ üzemeltetése erre az évre biztosított, az intézmény gyakorlatilag telítve van rendezvényekkel.

Az alpolgármester kérdésünkre, hogy mikorra várható döntés az ügyben, konkrét időpontot nem tudott mondani, ám megjegyezte, hogy "nagyon közel vannak a megállapodáshoz". Az viszont bizonyosabbnak tűnik, hogy az előadó-művészeti törvény nemrég benyújtott módosításai révén a PNSZ is a kiemelt nemzeti intézmények illusztris társaságának a tagja lesz, így várhatóan jóval több állami támogatáshoz juthat, mint korábban.

- A kormányzat részéről fogadókészség tapasztalható azon ötletek iránt is, amelyek a megújult színházvezetés részéről fogalmazódtak meg - jegyezte meg Nagy Csaba, aki elmondta azt is, hogy most a lehető leghatékonyabb és költségtakarékos működtetés kidolgozásán munkálkodnak.

- A következő évtől egy gazdasági társaság irányítja majd a teátrum működését, amellyel egyrészt meg tudjuk teremteni a Bóbita Bábszínház gazdasági önállóságát, másrészt így a Nemzeti két intézménye különválik, és külön helyszíneken, önálló arculattal működik majd tovább.

Szintén jelentős változások előtt áll a Cella Septichora Látogatóközpont, hiszen a kormány új világörökségi törvényt kíván hozni, amely a hazánkban található és az UNESCO listáján is szereplő helyszínek védelméről és fejlesztéséről szól. A tervezet szerint 400 millió forint áll majd rendelkezésre.

A létesítmény üzemeltetését tavaly a Pécs/Sopianae Örökség Nonprofit Kft. végezte. Éves szinten 120 millió forintos  költségvetéssel rendelkezett, ebből 55 millió forintot tett ki az önkormányzati támogatás - tudtuk meg a látogatóközpont működtetéséért márciustól felelős Zsolnay Örökségkezelő Nkft. sajtóosztályától. Fontos változás lesz a pályázati lehetőségek bővülése, hiszen a világörökségi státusszal eddig nem lehetet pályázati forrásokhoz jutni, ám a törvény életbe lépése után megnyílnak a célzott támogatások is.

A távlati elképzelések között olyan turisztikai célú fejlesztések szerepelnek, amelyek látogatóbarátabbá, érdekesebbé és élményszerűbbé tennék a világörökségi helyszínt. Emellett látogathatóvá tennék a Székesegyház nyugati oldalán lévő, csak részben feltárt, függönymintás falfestményrészleteket rejtő Cella Trichora épületegyüttesét is.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva