Kiemelt nemzeti intézmény lesz a pécsi színház - s ezzel gazdagabb is

2011. május 31. kedd 18:24

Kiemelt nemzeti intézmény lesz a pécsi színház - s ezzel gazdagabb is

Jelentős sikerként értékeli Rázga Miklós, a Pécsi Nemzeti Színház (PNSZ) új igazgatója azt a tényt, hogy az intézmény - legalábbis az ezt célzó, nemrég benyújtott javaslat alapján - bekerült azon öt vidéki teátrumot magában foglaló körbe, amelynek tagjai megkapják a kiemelt nemzeti intézmény státuszát. Minderre a pár éve életbe lépett előadó-művészeti törvény tervbe vett módosítása ad lehetőséget - ezáltal a pécsi társulat nagyságrendekkel nagyobb forráshoz juthat az elkövetkezendő években.

A pécsi teátrum mellett a szegedi, a győri, a debreceni és a miskolci színház került a legmagasabb kategóriájú, úgynevezett külön nemzeti intézményi besorolás alá, azaz az állam kiemelten kívánja támogatni működésüket.

Rázga Miklós, a baranyai megyeszékhely társulatának vezetője a Pécsi Újság érdeklődésére elmondta, hogy nemrég részt vett a vidéki színházigazgatók egyesületének ülésén, ahol a tagok támogatásukról biztosították azt a javaslatot, amely szerint az említett öt színház nemzeti, kiemelt kategóriába kerüljön.

- Külön kritériumoknak kell megfelelni ahhoz, hogy egy színház a legmagasabb besorolást kapja meg - mondta a direktor, aki hozzátette, hogy maga a döntéshozatal az illetékes miniszter hatáskörébe tartozik. Noha az érintett színházak nincsenek nevesítve a parlament honlapjáról is letölthető törvénymódosító javaslatban, ám a besorolás elég „előrehaladott állapotban és jó úton" van - mindez a direktor és Gulyás Dénes operatagozat-vezető lobbitevékenységének köszönhetően.

Az alapvető cél az opera- és balett-tagozat felfuttatása, hiszen jelenleg a teátrum ugyanakkora költségvetéssel dolgozik, mint egy egytagozatú színház. A lényeg, hogy a három tagozat egy egységként funkcionálva lényegesen jobb anyagi körülmények megteremtését teszi lehetővé. Noha az igazgató konkrét számadatokkal nem tudott szolgálni, az biztosnak látszik, hogy a jelenlegi 900 milliós költségvetés jelentősen növekedhet.

A május 30-án benyújtott törvénymódosító javaslatot egyébként L. Simon László, a parlament Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke, Németh Zoltán, a fővárosi közgyűlés Fidesz-frakciójának elnöke, valamint Puskás Imre, a Tolna megyei közgyűlés elnöke jegyzi. A tervek szerint a módosítást nyáron fogadhatják el a honatyák, az új rendszer pedig a 2012-2013-as évadtól kezdődően lépne életbe.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva