Ki hazudik a pécsi MSZP-ben?

2009. június 12. péntek 23:24

Ki hazudik a pécsi MSZP-ben?
Előzetesen két napirendi pont tárgyalását indítványozta az MSZP városi küldöttjei számára a választmány, mely csütörtökön ült össze, a szervezet tisztújítási folyamatának elindítására azonban, melyet többen is szükségesnek tartanának, nem tett javaslatot. A pénteki, késő éjszakába nyúló küldöttgyűlésen ugyanakkor, mint megtudtuk, többen is lemondásra szólították fel a párt városi vezetését.

A pécsi választmány csütörtöki döntése értelmében a pénteki küldöttgyűlésen csak a választások értékelése, illetve egy új stratégia meghatározása, majd a szokásos "egyéb" című napirend szerepelt a tárgyalandók között - mondta a Pécsi Újság.hu-nak dr. Tóth Bertalan, volt alpolgármester, az MSZP pécsi szervezetének elnöke az ülés megkezdése előtt, a tisztújítást (azaz a jelenleg regnáló vezetés leváltását) célzó esetleges napirendi pontot firtató kérdésünkre.

A gyűlésen résztvevő - nevük nyilvánosságra kerülése esetén megtorlástól tartó, ezért anonimitásukat megőrizni kívánó - MSZP-s forrásaink szerint - bár volt aki forszírozta - végül a küldöttek többsége sem kezdeményezte a tisztújítás kérdésének napirendre vételét.

Ellenben, tették hozzá, többen is lemondásra szólították fel a helyi vezetést, mondván, a fiatal MSZP-seket "sem városvezetőként, sem pártvezetőként nem szeretik az emberek".

Tóth Bertalanék ezzel szemben a küldöttgyűlésen azzal védték magukat, hogy a június 7-ikén Kertvárosban megtartott időközi országgyűlési választáson elért eredmény meghaladta az MSZP EP-választási eredményét, s ez mellettük szól. (Utóbbi a 18 százalékot sem érte el, előbbi 25 százalék volt - a szerk.)

A választások értékelése, és az új irány meghatározása kapcsán a küldöttek abban egyetértettek, hogy tagrevízióra van szükség - ami, tegyük hozzá, egy későbbi tisztújítás esetén meghatározó lehet, hiszen nyílt titok, hogy sokan vatta, azaz valójában nem, vagy csak papíron létező tagságot sejtenek egy-egy jelenlegi pécsi prominens mögött. (Az MSZP-ben az egyes csoportok taglétszáma alapján dől el, hogy hány küldöttet delegálhatnak a döntéshozó fórumokba a területi- illetve érdekcsoportok.)

Valaki hazudik

Péntek éjjel, a küldöttgyűlés befejezése után Tóth Bertalan telefonon azt mondta munkatársunknak, hogy - a cikkünkben szereplő információkkal szemben - "nem került szóba a gyűlésen a tagrevízió kérdése, és lemondásra sem szólították fel őket", mindössze egy szerinte "jó hangulatú politikai vita keretében beszélték meg az eredményeket, amely hasznos volt."
Arra a kérdésünkre, hogy a pécsi tisztújításra július 4-ike után sor kerülhet-e, csak annyit mondott, nem tudja megmondani, hogy a kongresszuson mi történik majd.

A tisztújítást kezdeményezők szerint a tagrevízió idejére, azaz ideiglenesen, Bókay Endre országgyűlési képviselőt kellene megbízni a pécsi elnöki teendőkkel, aki, mint megtudtuk, az ülésen maga is a személyi konzekvenciák levonását indítványozta, ahogyan ezt tette a választmány alelnöke, Cserfai Tibor is.

Bókay még az ülés előtt, péntek koradélután azt mondta munkatársunknak, hogy valóban szóba került, mint leendő városi elnök, de nem csupán az ő, hanem mások neve is felmerült a pozícióval kapcsolatban. Mint hozzátette azonban, "a kérdés egyelőre nem aktuális", hiszen jelenleg a július 4-ikén esedékes országos kongresszusra készülnek, igaz "azt követően ismét szóba kerülhet, hogy Pécsett változások legyenek-e". 


Képünk május 10-ikén, az szocialisták által elvesztett polgármester-választás napján készült az MSZP-székházban. A fotón dr. Tóth Bertalan városi MSZP-elnök, volt alpolgármester és édesapja, dr. Tóth Sándor, a megyei közgyűlés volt elnöke (ülve), illetve Nyőgéri Lajos, volt városházi MSZP-frakcióvezető látható.


B. M. - Fotó: Dittrich Éva