Keleten a helyzet: változóban

2010. augusztus 04. szerda 18:59

Keleten a helyzet: változóban
Szeptembertől egyetemista gyakornokokkal erősíti sorait a Pécs-Baranyai Origó-Ház Egyesület, amely a keleti városrész fejlesztése mellett az EKF-programból is kiveszi a részét. Többek között e projektekről beszélt a Pécsi Újság.hu-nak Várkonyi Judit, az egyesület tagja, illetve Kis Varga István (képünkön) egyesületi elnök.

Várkonyi Judit elmondta, hogy az egyesület két és fél éve hívta életre a CINKE Programot (Civilek Nevezetes Kulturális Eseményei), amely képzőművészeti kiállításokkal, irodalmi estek szervezésével, valamint civil rádióadó működtetésével járul hozzá a városrész kulturális életéhez.

Az Európa Kulturális Fővárosa-évhez kapcsolódóan támogatást nyertek a szeptember 10-e és 11-e között megrendezésre kerülő CINKE fészEKFesztivál-ra, amelynek céljai az Öntevékeny Keleti Városrészben lakók kapcsolatainak erősítése, kulturális megjelenítése, valamint a civil szervezetek párbeszéde. Szeptemberi átadással elkészül a komlói civilek kezdeményezéshez csatlakozó „Jó szerencsét” Mecseki Bányász Emlékút.

Kis Varga István elnök arról beszélt, hogy fontosnak tartja a városrészen belül munkahelyek teremtését, az iskolák csökkenő gyereklétszámának növelését, többek között a tanításon kívüli nyitott iskolaprogramokkal, valamint a környezeti értékek helyreállítását és az egykoron szebb napokat látott külszíni bányák rekultiválását. A városrész bizonyos település-szomszédságai másfél milliárd forintnyi egyszeri támogatásra kaptak ígéretet szociális rehabilitációs célra, amelyből többek között megvalósulhat a civil szervezetek közötti közösségi szolgáltató hálózat kiépítése.

A fejlesztési projektek között szerepel a városi önkormányzat különböző feladatainak decentralizálása is, amely lehetővé teheti, hogy a terület lakossága az ügyek intézését helyben, lakókörnyezetében tegye. Többek között e fejlesztési, tervezési feladatok elkészítésében számítanak a gyakorlatukat náluk töltő egyetemistákra, akik szeptembertől kezdik a munkát.

Ha a kulturális, fejlesztési projektek megvalósulnak, akkor Pécs keleti része elindulhat egy fenntartható fejlődési pályán, amely felzárkózást jelenthet a város többi, sok szempontból fejlettebbnek mondható területéhez.

Wágner Szilárd - Fotó: Origó-Ház