Juhász azt kérdi Schmucktól: mi lett a 475 milliós állami támogatással?
2014. május 27. kedd 18:31

Áll a bál a szociáldemokraták háza táján, az áprilisi választáson országos listát állító párt tagjait ugyanis csúnyán becsapták, állítja Juhász István baranyai elnök. A szocdemek pécsi képviselőjelöltjeként április 6-án elinduló politikus munkatársunknak azt mondta, számára csak a választás után derült ki, hogy a szervezetnek hivatalosan nem is tagja - és nem csak ő. Elmondása szerint Schmuck Andor elnök az ezerkétszáz fős tagságot nem értesítette arról, hogy mivel névváltozást jegyeztettek be, ezzel a párttagságuk is elveszett. Juhász arra is kíváncsi, mi lett a Schmuckéknak folyósított 475 millió forintos állami támogatás sorsa.
Úgy tűnik, hogy országos szinten nyolcvankét képviselőjelölt nem tudta, pontosan melyik párt nevében indult az áprilisi országgyűlési választáson.
Juhász István, a szociáldemokraták pécsi képviselőjelöltje a Pécsi Újságnak úgy nyilatkozott, a mintegy ezerkétszáz fős tagsággal együtt a voksolás előtt ő is azt hitte, hogy a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja nevében kéri a választóktól a szavazatokat.
Elmondása szerint azonban utólag derült ki, hogy ezt rosszul tudta.
- A választásokat követően elsőként az egyik szegedi jelölt vetette fel, hogy a gyenge eredmény miatt tartsunk kongresszust, hogy értékelhessük a voksolás tapasztalatait. Később, hogy Schmuck mondjon le a választási eredmény miatt. Ez a javaslat az egyik budapesti hírportálon is megjelent, mire Schmuck Andor - szintén ennek a lapnak - úgy nyilatkozott, ő azt sem tudja, kiről van szó, a jelölt ugyanis nem tagja a pártnak - vágott bele a történtekbe Juhász.
Az események továbbgyűrűztek - folytatta -, később ugyanis arról lehetett olvasni, hogy a párt vezetőségét kongresszuson erősítették meg.
- Amikor arról érdeklődtünk, hogy minket miért nem hívtak meg, azt a választ kaptuk: azért, mert nem vagyunk tagok - emlékezett vissza a magát egészen addig a szocdemek baranyai elnökének tudó tapasztalt pécsi politikus.
Mint kiderült, a kongresszust nem volt nehéz összehozni, a pártnak ugyanis hivatalosan újabban mindössze tizennégy tagja van, holott Juhászék korábban úgy tudták, országosan mintegy ezerkétszáz emberről van szó.
- Csak a választás után derült ki, hogy a Magyar Szociáldemokraták Pártjának - melynek baranyai elnöke voltam - tagjai nem kerültek át az új, Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártjára keresztelt szervezetbe. Miután a régi szocdem párt bejegyzésekor hibát vétettek, még bőven a választás előtt összehoztak egy tizennégy tagú szervezetet Szociáldemokraták Magyar Polgári Párt néven, ami aztán később a voksoláson hivatalosan indult. Csakhogy erről bennünket, a 82 jelöltet nem is tájékoztattak - fogalmazott.
Mi lett a 475 milliós támogatással?
Juhász István az áprilisi kampányfinanszírozással kapcsolatban elárulta, a szocdemek 475 millió forintot kaptak a költségvetésből.
- Ebből bizonyosan jutott a megyéknek és az egyéni képviselőknek, valamint a Budapesten rendezett ételosztásra is futotta. Azonban számunkra nem ismert, hogy pontosan mennyit költöttek a pénzből és mennyi maradhatott esetleg meg. Mivel mint utólag kiderült, nem vagyunk párttagok, nem láthatjuk az elszámolást sem - mondta a pécsi politikus.
Juhász István elmondta, arról ugyan tudtak, hogy a szervezetnek új neve van, ám arról nem, hogy ezzel a párttagságuk is odaveszett, mivel nem csak egyszerű névcsere történt, hanem egy teljesen új szervezet jött létre.
A csalódott politikus szerint egyértelmű a válasz arra, hogy miért hallgattak változásról a budapestiek.
- Ha a választáson elértük volna az egy százalékos eredményt, akkor az így kapott állami támogatást könnyebben osztja el egy tizennégy, mint egy ezerkétszáz tagú párt. Emellett az elnökség is sokkal könnyebben a helyén maradhat, ha egy kis létszámú, az elnök számára megbízható tagokból álló szervezetet kell vezetni. Így ugyanis senki sem tesz fel olyan kínos kérdéseket, hogy miért nem folytattak megfelelő kampányt, vagy például miért maradtak el a többször megígért országos terjesztésű szórólapok? - vélekedett.
Juhász István kérdésünkre leszögezte, Schmuckék lépése „jogilag ugyan rendben van", erkölcsi nézőpontból azonban védhetetlen, „hiszen így becsapták a választókat és a szociáldemokrata párt sikeréért munkálkodókat is".
Ő, mondja, most csak annyit tehet, hogy tájékoztatja a közvéleményt a háttérben folyó ügyekről.
Mindenesetre ma már nem is szívesen venne részt a párt munkájában, szerinte ugyanis a szocdemek és az MSZP között egyre szorosabb a viszony, ehhez a mutatványhoz pedig nem adja a nevét.
Felső képünkön Juhász István (balra) és Schmuck Andor látható.
P. P.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Égő épületből hoztak ki egy embert a...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Vadászgépek hasítanak Baranya egén a...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Huszonöt határsértőt tartóztattak fel...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...