Jön a D-Day, csütörtöktől Pécsett is tüntetnek a szakszervezetek

2011. szeptember 25. vasárnap 18:45

Jön a D-Day, csütörtöktől Pécsett is tüntetnek a szakszervezetek

Szeptember utolsó két napján nagyszabású megmozdulást szervez négy konföderáció tizenöt ágazati szakszervezete Pécsett. Csütörtökön, 29-én a 6-os út szentlőrinci kivezető szakaszán kezdenek autós demonstrációval, este pedig a Széchenyi téren gyűlnek össze. Várhatóan ez lesz a program pénteken is. A D-Day elnevezéssel futó - és az országos akciósorozathoz csatlakozott - kétnapos esemény előtt aláírásgyűjtést tartanak a Konzum áruház sarkán az MSZOSZ és a vasas szakszervezet képviselői.

Pontos számokat még nem tudni, de "rengeteg embert" várnak a szeptember utolsó két napján rendezendő pécsi szakszervezeti tüntetésekre - tudtuk meg Benke Norberttől, az MSZOSZ megyei vezetőjétől. Szerint még az is elképzelhető, hogy október elsején is tartanak félpályás útlezárást a városban, igaz, akkor a legelkötelezettebbek valószínűleg a fővárosi, megatüntetésnek szánt megmozdulásra utaznak az e célra kibérelt buszokkal.

- Pécsett négy konföderáció tizenöt ágazati szakszervezete  lesz jelen. Pedagógusok, vasasok, rendőrök, tűzoltók, a konföderációk közül az MSZOSZ, a Liga, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Autonóm Szakszervezeti Szövetség tart demonstrációt Baranyában. Valószínűleg csatlakoznak még hozzánk az ápolónők és talán még többen is. A lényeg: egy szakszervezetként fogunk demonstrálni a munkavállalók érdekeiért.
 
Benke hozzátette, egyelőre nem tudja, hányan lesznek, de sok embert várnak a Széchenyi térre. A legnagyobb probléma szerinte az, hogy "a kormánynak semmiféle szociális és gazdasági elképzelése sincsen".

- A tervezett intézkedésekkel éppen azokat a rétegeket sújtják, akik hozzánk tartoznak, akiknek az érdekeit védjük, azaz akik a legrosszabbul élnek. Egyszerűen nem értjük, hogy mit is akar a kormány - panaszolja. Ő amondó, hogy a bevezetendő új munkatörvénykönyv sok passzusa hozná még nehezebb helyzetbe a munkavállalókat, legyen szó akár az adó-, akár a nyugdíjrendszerről. "Egyre többen kerülnek utcára, igazi alternatívát pedig nem képes felmutatni a kormány".

Érdekképviseleti szempontból is necces a tervezet, véli, ugyanis megszüntetnék a szakszervezeti vezetők jogi védettségét, így példul bármikor felmondhatnának nekik a munkahelyükön.

- Nem lenne bajunk, ha leülnének velünk tárgyalni, ha lenne egy normális háromoldalú egyeztetés. Az viszont nem megoldás, hogy kiválasztanak egy-két szakszervezetet, velük egyeztetnek, a többiekkel meg nem. Ennek nincs értelme, ráadásul csak azt érik el vele, hogy egyre jobban összetartunk - mondta Benke.

A tervezettel kapcsolatosan a munkáltatók is óvatosak, mert nekik sem tetszik az új koncepció - állítja Benke. Szerinte senki sem járna jól a bevezetni szándékozott intézkedésekkel, hiszen reáliértéken csökkeni fog az alacsony keresetűek jövedelme, míg a munkaadóknak többet kellene fizetniük dolgozóik után - így ők attól tartanak, hogy emiatt sok vállalkozás fog bedőlni.



H. L. B. - MTI-fotó: Mohai Balázs