Itt a parlagfű-szezon: 16 millióból 90 hektárt kaszál a BIOKOM - Félmillióba fáj az immunterápia
2012. július 13. péntek 18:09

A nyár - sokak bosszúságára - a parlagfű szezonja is. A gyom egyes becslések szerint hazánkban minden ötödik embernek okoz allergiás tüneteket. Ez nem is annyira meglepő, ha tudjuk, hogy Magyarországon megyényi nagyságú területen szaporodott el a növény s e tekintetben Európa messze legfertőzöttebb országa a mienk.
Június végén lejárt az a határidő, ameddig az ingatlantulajdonosoknak el kellett végezniük a parlagfű-mentesítést. Aki nem kaszálta le a megadott időpontig a parlagfüvet, az 15 ezer és 15 millió forint közötti növényvédelmi bírságra számíthat. (A bírság mértékét a terület fertőzöttsége és nagysága határozza meg.)
Pécsett a BIOKOM Kft. feladata az önkormányzati tulajdonú területek kaszálása, a társaság számára ebben az évben 16 millió forint áll rendelkezésre, a cég kilencven hektáron kell, hogy végezze a kaszálást, három alkalommal.
Hogy teljesen nem szabadulhatunk meg az Európában nem őshonos gyomnövény okozta kellemetlen tünetektől, az borítékolható. Hogy miért nem, arra a választ Várszegi Dalma allergológustól kaptuk meg.
- Sajnos az itteni klíma tökéletesen megfelel a növénynek, bár ha a globális felmelegedés folytatódik, akkor lassan nálunk is ki fog pusztulni, hiszen nem szereti a túl nagy hőséget, ugyanakkor a hideget sem, például Lengyelországban sem is ismerik a parlagfüvet - közölte a szakorvos.
A másik lehetséges ok, hogy miért található meg szinte mindenhol, az, hogy nagyon könnyen terjed: hiába írtjuk például Pécsett, ha ötven kilométerrel arrébb "szabadon garázdálkodhat", a magok könnyedén szállnak szerte-széjjel.
- Ezért félnek az osztrákok is, mert ők hiába irtják, ha mi nem annyira, a pollen pedig könnyen elszáll hozzájuk - magyarázta a szakember. aki szerint ráadásul nem a virágzás idején kellene kaszálni a füvet, hanem jóval korábban.
Az allergia kezelésére gyakorlatilag kétféle kezelési mód létezik: akut panaszoknál a tüneti kezelés esetén a szteroid- és antihisztamin tartalmú gyógyszereket (spray, cseppek, tabletták) alkalmazzák, a másik során immunterápia révén hozzászoktatják a szervezetet az ellenálláshoz, ez így több éven keresztül biztosítja az immuntoleranciát.
Ez utóbbi a gyerekek meglévő szénanáthája esetén is jó eredményt hoz a megelőzés terén, ám nem éppen olcsó mulatság: évente félmillió forintba is kóstálhat a terápia, igaz három éves alkalmazás után tíz évig tünetmentessé tehető a beteg. Az OEP csak 25 százalékos támogatást ad a tüneti kezelés esetén alkalmazott gyógyszerekre, így érdemes elgondolkodni, hogy a kezelés melyik formáját válassza a páciens.
H. L. .B. - Illusztráció: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Megszűnnek az esők, szombaton már a...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...
- Szorult helyzetbe került fecskét...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...
- Buszbaleset szemtanúit keresik a...
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Orbán Viktor szerint négyszeresére nő...