Ingyen ne játsszanak pécsi zenekarok! - Fekete Kálmán berágott és árkartellt akar

2013. június 26. szerda 18:16

Ingyen ne játsszanak pécsi zenekarok! - Fekete Kálmán berágott és árkartellt akar

„Mivel híre jött, hogy egyre több pécsi zenekar vállal ingyen fellépéseket, javaslom, fogjunk össze, alakítsunk árkartellt és vessünk végett ennek az áldatlan állapotnak, és nagyon rossz szokásnak" - javasolja felhívásában Fekete Kálmán, a PMD Blues Band alapító tagja. A pécsi zenész azt szeretné eléri muzsikustársainál, hogy „találja ki mindenki, mennyi az a jelképes összeg, amiért fellépést vállal, de ingyen ne zenéljünk".

Fekete Kálmán szerint mára számos vendéglátós vérszemet kapott, mert pár banda (a PMD-s közel tizenöt ilyen zenekarról tud) ingyen ajánlkozott, csak azért, hogy valahol zenélhessen. Ennek az lesz a vége - írja felhívásában - hogy ezután már semmit sem fognak fizetni sehol, legyen az bármennyire is neves, több évtizedes múlttal és közönséggel bíró csapat.

Munkatársunk érdeklődésére a pécsi blues-zenész azt mondta, a "jelenség immár nemcsak különféle könnyűzenei irányzatokban utazó csapatokat érinti", ő több olyan vendéglátós zenészről is tud, akinek erre hivatkozva nem akartak gázsit ajánlani holott, ők ebből élnek.

Hozzátette, „nem a fellépő zenekar hibája, ha valamely vendéglátóegységnek alacsony a forgalma, gyér a látogatottsága vagy elégedetlen a közönsége, mert netán aranyárban adja az ételt-italt, pocsék a vendéglátás, rossz vagy nem megfelelő a reklámja".

- Régen rossz, ha egy vendéglátósnak az aznapi bevételtől függ a zenekar kifizetése - így a zenész. - A megrendelők tanulják meg, hogy a zenekari produkciót a lehető legjobb reklámköltségként kell tekinteni - összegzett felhívásában. Arra is felhívva a figyelmet, hogy egy zenekar (pakolással, a hangrendszerek beállításával együtt) nem ritkán 6-8 órát dolgozik, amiért összesen a tagok körülbelül általában 30-50 ezer forintot kapnak.

- Az "átkosban" úgy ahogy működő, de legalább a vendéglátós zenészeket képviselő és kiközvetítő országos hálózatú OSZK helyett azóta sem jött létre valóban működő könnyűzenei szakmai képviselet, se produceri háttér, ami részben oka ennek az áldatlan helyzetnek - mondta végül Fekete Kálmán.

A Pécsi Újság.hu által megkérdezett vendéglátósok közül nem mindegyik találkozott még e jelenséggel. Maszler Szabolcs, a Tettye Étterem egyik vezetője hírportálunknak úgy fogalmazott, meg tudja érteni Fekete Kálmán felívását, ugyanis a nagy múlttal és saját közönséggel rendelkező zenekarok tagjai természetesen joggal várják el, hogy kifizessék őket, mondván: „mindenki pénzből él".

Maszler hozzátette, ugyanakkor azon főként fiatal csapatok helyzetét is megérti, akik csak azért, hogy megismertessék magukat, ingyen is vállalnak fellépéseket. A Tettye vezetője szerint számukra az lenne a legmegfelelőbb megoldás, ha lenne egy olyan hely Pécsett, amely felvállalja, hogy e fiatal zenekaroknak fellépési lehetőséget biztosít.

A saját, állandó zenekart alkalmazó Bagolyvár Étterem vezetője Behekné Barta Mária érdeklődésünkre elmondta, a zenének a vendéglátóhelyen igen nagy vonzereje van, ehhez azonban komoly háttér szükségeltetik. A zene sokba került egy vendéglősnek és komoly szervezést is igényel.

Szerinte korábban is jellemező volt, hogy ajánlkoztak zenészek, azonban mostanában sokkal nagyobb számban jellemező e jelenség, s ugyanezt hallja a többi étteremtulajdonostól is. Tehát - összegzett - a zenészeknek egyre nehezebb a megélhetés, ugyanakkor a vendéglátósok egy jelentős része nem engedheti meg magának, hogy zenekart alkalmazzon.

Képünkön: Fekete Kálmán együttese egy tavalyi, Nappali-beli fellépésen.

B. G.