Indukciós hurok a Kodály Központban: koncerteket élvezhetnek a hallássérültek is
2012. július 20. péntek 19:58

Pécs városa tavaly pályázatot nyújtott be az akadálymentes város címre, hiszen az EKF-projekt beruházásai során a siket és nagyothalló, a gyengénlátó és vak, valamint a mozgás- és értelmi sérült polgárok is birtokba vehették az elkészült épületeket és köztereket. A 120 millió euró összértékű fejlesztéseknek köszönhetően - egyebek mellett - 500 ezer négyzetméternyi területű utca és park vált akadálymentessé, a pécsi teátrumban évente több alkalommal is biztosítanak jelnyelvi tolmácsolást az előadásokon, sőt a Kodály Központban kialakított indukciós hurok révén a siketek és nagyothallók számára is elérhető vált egy-egy komolyzenei koncert.
A város végül is sikeresen szerepelt a pályázaton, a „Hozzáférhető város" díját a 600 ezer fogyatékkal élő polgártársunk érdekképviseleti testületeit tömörítő Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa ítélte oda.
Nagy Csaba alpolgármester a Pécsi Újság.hu érdeklődésére elmondta, hogy Pécs már 2004 óta - szűkös anyagi forrásai ellenére, lehetőségeihez mérten - önerőből, vagy élve a pályázati lehetőségekkel a tervezett beruházásoknál figyelembe veszi a komplex akadálymentesítés követelményeit.
Akadálymentes szemlélet: pécsi siker az országos versenyen
A PTE I. Gyakorló Iskolájának diákjai nyerték idén az Ability Park által szervezett országos esélyegyenlőségi vetélkedőt, így a tanulók részt vehetnek az idei londoni paralimpiai játékokon.
- A felújítások és a beruházások előtt folyamatos egyeztetést tartottunk a fogyatékkal élők szakmai szervezeteivel, így kerülhetett sor arra, hogy a történelmi városközpont mindenki számára megközelíthetővé vált, valamint Kertvárosban és Uránvárosban is akadálymentessé váltak a közterek és parkok - tudatta a politikus.
A városközpont felújításával Pécs lett az első magyar város, ahol az összes középületet akadálymentessé tették, a tér átalakítása során a városháza sarkára került a Széchenyi tér bronzból készült modellje is, amely három nyelven mutatja be a főbb látnivalókat, a vakok pedig Braille-írás segítségével juthatnak információhoz.
Az érintettek azonban nemcsak az épületeket vehetik birtokba minden nehézség nélkül, hanem a közlekedés terén is javulás tapasztalható: a mozgássérülteket alacsony padlójú buszok segítik, amelyek kerekesszékkel is könnyen igénybe vehetők. A pécsi tömegközlekedési vállalat négy darab háromajtós alacsonypadlójú autóbuszt és két darab midibuszt állított üzembe erre a célra.
A városban fentieken kívül is számos helyen segítik a fogyatékkal élőket: a Zsolnay-negyed öthektárnyi területe is akadálymentes, az önkormányzat honlapja elérhető gyengénlátók számára is. A Kodály Központban kialakított indukciós hurok elektromágneses mezőt hoz létre, így az ott tartózkodó hallássérült venni tudja a készülékével az erősítésre szánt hangot, miközben a rendszer kiszűri a zavaró zajokat. Szintén számukra tették lehetővé - az országban egyedülálló módon - hogy évente többször is jelnyelvi tolmácsolást biztosítanak néhány színházi előadás során.
Képünkön a Széchenyi téren felállított és a főteret ábrázoló bronz modell, amelyen Braille-írás segíti a fogyatékkal élőket az információszerzésben.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- A házasság érvénytelenségének egyes...
- Lámpatisztogatóból lett majdnem...
- Megszűnnek az esők, szombaton már a...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Buszbaleset szemtanúit keresik a...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Nem kell félni az ártalmatlan...