Húszmilliót kap a PEAC a várostól, a Zsolnay-gyárról a hónap végéig születik állami döntés

2012. szeptember 20. csütörtök 08:52

Húszmilliót kap a PEAC a várostól, a Zsolnay-gyárról a hónap végéig születik állami döntés

Csütörtökön újra beindult a politikai nagyüzem, miután két hónap elteltével újra ülést tartott az önkormányzat képviselő-testülete. A városatyák döntése értelmében 2013-ban húszmillió forintos támogatásban részesül az első osztályú tagságot kiharcolt PEAC-Pécs női kosárlabdacsapata. A Zsolnay-gyár visszaveendő részvényei nem a Holding, hanem az önkormányzat tulajdonába kerülnek, a manufaktúra jövőjével kapcsolatos állami szerepvállalásról szeptember végéig születhet kormánydöntés.

Ahogy az várható volt, napirend előtti felszólalások keretében a tervezett uránbányászat megindítását illetően az LMP-s Keresztes László Lóránt Nagy Csaba „uránbiztos" eddigi tevékenységével kapcsolatban érdeklődött. Az alpolgármester kikérte magának a titulust, mondván, az önkormányzat jelenlegi feladata mindössze a kért kutatófúrás engedélyezése és nem több.

A közelmúltban több elismert pécsi szakedző távozott a városból. Fogarasi Gábor, a Jobbik képviselője ennek okait és a tárgyi feltételek meglétét vagy éppen hiányát feszegette. Moór Eszter sportbizottsági elnök megnyugtatta a fiatal képviselőt, hogy Pécsett megvannak a feltételek a sikeres sportedzői munkához.

A testület zárt ülésen döntött arról, hogy december 21-ig változatlan feltételek mellett meghosszabbítja az OTP-nél fennálló 10 milliárd forintos folyószámlahitelt.

A képviselők az önkormányzati lakások bérbeadásával és elidegenítésével kapcsolatos előterjesztés kapcsán élénkültek fel, az önkormányzat ugyanis új, szigorúbb fellépést ígér az önkényes lakásfoglalókkal szemben. A szigorítás egyik elemeként az érintettek részére differenciáltabb lakbérrendszert vezetnek be, négy kategóriába osztva a rászorulókat, emellett a város könnyebben felmondhatja azoknak a bérlőknek a szerződését, akik Pécsett vagy 50 kilométeres körzeten belül ingatlannak rendelkeznek. Ellenben új pályázati rendszert tesznek lehetővé azon, önerővel nem rendelkező bérlők számára, akik felújítanák bérleményüket.


FRISSÍTVE:
(13:45)

A közgyűlés szünetében A megújulás politikája címmel sajtótájékoztatót tartott az Összefogás Pécsért Egyesület. A tájékoztatót a közgyűlési szünetekben rendszeresíteni szándékozó szervezet nevében Kővári János számolt be a város megújítását célzó terveikről.

A politikus szerint új politikára, új gondolkodásra és újult erővel való cselekvésre van szükség, a "rutinmegoldások" ugyanis nem viszik előrébb a város szekerét. A társadalmi-gazdasági-ökológiai válságban lévő megyeszékhely csak koherens politikával tud kilábalni a gödörből. Az ÖPE fejlesztési koncepciója szerint mindenekelőtt a helyi természeti és emberi erőforrásokra támaszkodva lehet elindítani a helyi gazdaságot a fejlődés útján. Emellett új adópolitikára is szükség van, amelynek érdekében a szolgáltató szektorban tevékenykedő vállalatok nagyobb teherviselését irányozzák elő.

A képviselők az ebédszünet után gyorsabb tempóra váltottak, s különösebb fennakadások nélkül fogadták el az aktuális előterjesztéseket. Így könnyedén válaszották meg Horzsa Gábort a mozgásterében jelentősen megkurtított Pécsi Kulturális Központ vezetőjének.

A várakozásokkal ellentétben az ellenzék részéről nem volt nagyobb ellenállás a PEAC-Pécs női kosárcsapatának adandó húszmillió forintos önkormányzati támogatás kapcsán, csak Meixner András szocialista képviselő hangoztatta fenntartását avégett, hogy nem jár-e ugyanúgy az önkormányzat az első osztályba frissen feljutott csapattal, mint korábban a többszörös bajnok együttessel.

Páva Zsolt polgármester a Zsolnay-gyár részvénycsomagjának visszavételét illetően elmondta, hogy a folyamat nem a városvezetés elképzelései szerint alakult, így a pakett nem a Holding, hanem az önkormányzat tulajdonába kerül. A manufaktúrát emellett felkérik arra, hogy adja át a Zsolnay névhez köthető szabadalmi jogokat, megelőzendő az esetleges jövőbeni negatív jogi következményeket.

A városvezetőtől megtudtuk azt is, hogy az önkormányzat kétirányú tárgyalásokat folytat a gyár további jövőjét illetően: egyrészt zajlanak az egyeztetések a Magyar Fejlesztési Bankkal mind a rövid-, mind a hosszú távú stratégia kialakítására vonatkozóan, másrészt az állami vagyonkezelővel is tart a párbeszéd arról, hogy a gyár milyen módon integrálható az állami ingatlankataszterbe. Páva Zsolt szerint mindenesetre a kormány szeptember végére elkészíti stratégiai javaslatát, amely akár megnyugtató megoldást is hozhat a patinás gyár problémáira.