Hónapról hónapra élnek az iskolák

2010. október 13. szerda 18:56

Hónapról hónapra élnek az iskolák
A szűkösre és szigorúra szabott pécsi költségvetési rendelet nem enged meg az oktatási és nevelési intézményeknek az alapvető feladatok ellátásán túl újabb kötelezettség-vállalásokat. Az intézmények vezetői azt mondják, bár nem kérnek, de nem is utasítanak el a szülőktől semmilyen felajánlást. Gyakori a kréta- vagy papíradomány.

A Keleti Városrészi Óvoda közelmúltbeli esete jól példázza, hogy az intézményeknek semmilyen extra kiadásra nincs keretük. Mint azt a vezetőtől, Kurják Jánosnétól megtudtuk, a „telekiovi” (az egykori Teleki Blanka Óvoda után) is önhibáján kívül szorult rá arra, hogy úgymond’ pénzért kellett „kuncsorognia” az önkormányzatnál.

– Tudniillik Pécs keleti városrészében a rossz közbiztonság nyomai hamar megjelennek az intézmények épületein is – magyarázta Kurják Jánosné, aki példaként említette a zárak felfeszítését, az ablakbetöréseket. De a huligánok többször megrongálták a 12 telephelyen működő összevont intézmény kerítéseit, kapuit is.

Ezek miatt anyagi ráadás-segítségért kellett folyamodniuk az önkormányzatnál. Mintegy kilencszázezer forintot meg is kapott az óvoda. Ez egyedi és méltányolható eset volt, a város azonban szigorú gazdálkodásra ösztönzi az intézményeket – erről már Decsi János, a Pénzügyi Főosztály vezetője beszélt.

– Elértük, hogy Pécsett egyik iskolának vagy óvodának sincs likviditási gondja – mondta Decsi, elismerve, hogy pénzügyi mozgásterük újabb kötelezettség-vállalásokat (úgy mint több óra, magasabb létszám) egyáltalán nem tesz lehetővé. – Meg kell tanulniuk gazdálkodni az igazgatóknak – tette hozzá.

A jelenlegi rendszer úgy működik, hogy bár az intézmények megkapták az egész éves működésükhöz szükséges keretet, az elköltéséhez havi tervezést kell készíteniük, és a likviditás fenntarthatóságát kincstárnok, illetve az Iskolaszolgálat felügyeli.

Az önkormányzat Oktatási Bizottságának fideszes elnöke, Bognár László szerint hamarosan javulhat az intézmények helyzete. A kormány szándéka ugyanis, hogy a kormányzati ciklus végéig az iskolák és óvodák finanszírozásának javarészét központosítsák. Eszerint a bérfinanszírozást, ami a költségek hozzávetőleg 80%-át jelenti, átvállalja az állam, míg a helyhatóságoknak, illetve közvetve az intézményeknek csak a fenntartási és dologi kiadásokra jutó, maradék 20%-ot kell majd kigazdálkodniuk.


Képünk illusztráció.

S. B. – Fotó: Dittrich Éva