Holding: ez így nem mehet tovább
2009. július 16. csütörtök 19:56

Profiljába nem illeszkedik, mégis hatalmas teherként cipeli a városi cégeket tömörítő holding az Expo Center beruházása során felvett hiteleket. Idén nyárig moratóriumot kapott ugyan a társaság a hitelező pénzintézettől, most azonban már nemcsak a kölcsön kamatait, hanem a tőkét is törlesztenie kell a vagyonkezelőnek: 2009-ben és 2010-ben csak ez egymilliárdos tételt képvisel majd büdzséje kiadási oldalán.
A Pécsett kérészéletű, Debrecenben "gyökeret verő" Antal-Lusztig gyűjtemény otthonaként szolgáló, ma Médiaházként üzemelő Városi Képtár felújításának évi 30 milliós lízingdíját ugyanígy az alvócéggé változtatott Pécsi Rendezvényszervező Kht.-tól örökölte a holding. Emellett időről időre feladata lenne az is, hogy a tulajdonába vont, szinte egytől egyig veszteséges városi cégek gazdálkodását mederben tartsa, szükség esetén pénzügyileg kisegítse őket.
E mellett természetesen olyan alapfeladatokat kellene ellátnia városüzemeltetés területén, mint a kaszálás, közterek, parkok tisztán tartása, hó- és síkosságmentesítés, útjavítás, a tulajdonában lévő épületek folyamatos állagmegóvása, felújítása.
Mindezen kiadásokra ingatlanbérleti díjakból közterület-használati díjakból, reklámfelületek bérbeadásából, a vásár- és piachasználati tarifákból, no meg az alá tartozó cégek nyereségeiből kellene futnia.
Azonban már tavaly is úgy állt az ötmilliárdos hitelállományt nyögő cég, hogy vagyontárgyainak értékesítése nélkül működésképtelenné vált volna.
Eladták hát a Pécsi Közlekedés Zrt.-ben lévő 49 százalékos városi üzletrészt, s a gyors bevétel reményében piacra dobták volna a Zsolnay Porcelánmanufaktúra ugyanekkora tulajdonhányadát, a Pécsi Vízmű Zrt.-ben lévő városi tulajdon felét, a Nick-udvart, a Füzes dűlői óriástelket. Ezek a bevételek azonban elmaradtak, így mára - hacsak valami csoda nem történik - menthetetlenül sarokba szorult a vagyonkezelő.
Az új városvezetés is egyelőre csak birkózik a rettentő kiadások, elmaradó bevételek, az eredményeket alig hozó törzsház és az akadozó városüzemeltetés béklyója alatt vergődő holding problémáival.
Több út kínálkozik viszont az életben maradáshoz.
Az egyik szerint a holdingnak mindenképpen meg kell szabadulnia a kiadásokat megdobó Expo Center terheitől (azt vagy el kell adni, vagy városi tulajdonba kell helyezni), s mielőbb ernyője alá kell vonnia a maradék, ma még nyereséges városi céget (Biokom, Pétáv, Vízmű). Ebben az esetben garantálhatóvá válna a mainál magasabb szintű városüzemeltetés, s életképes maradna a rendszer egésze is.
A másik szerint - ahogy volt ez korábban - ismét, immár kényszerűségből kell különválasztani a vagyonkezelői és a kötelező városüzemeltetési feladatokat, azaz utóbbira új céget lehetne/kellene alapítani. Ez utóbbi lehetőségben az is benne van, hogy a holding alá rendezett cégeket ismét átvizsgálják, s dönthetnek önálló önkormányzati intézményként való további működtetésükről is.
Akárhogy is lesz, amint azt a városvezetés is belátja, változásra, mégpedig gyökeresre kell számítani ősztől a városüzemeltetés, a vagyonkezelés és a városi tulajdonú cégekkel kapcsolatos müködés területén.
Képünk a még rendszeresen üzemelő, ma már csak ritkán bérbe adott Expo Center épületénél készült.
Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Motorosok és biciklisek vannak a...
- Ha tűzoltónak állna, most szeretettel...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...