Hiába ingyenes, mégsem kell mindenkinek a HPV oltás: Pécsett az országoshoz hasonló az arány

2016. október 20. csütörtök 08:52

Hiába ingyenes, mégsem kell mindenkinek a HPV oltás: Pécsett az országoshoz hasonló az arány

Ingyen sem kérik annyian a HPV elleni oltást, mint amennyi elvárható lenne, főleg mivel ez a világ leggyakoribb szexuális úton terjedő és akár rákot is okozó fertőzése. Pécsett 72 százalék igényelte a jogosultak közül a vakcinát, ami egy állandó arány az utóbbi években. Bár a számok nem mutatják, egyre kevesebben hajlandóak a védőoltásra.

Az ÁNTSZ október első napjaiban közzétett jelentése szerint az egész országban a jogosultak 76 százaléka igényelte a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást. Az adatok szerint összesen 2839 iskolából érkezett jelentés, és a 44.612 jogosult 7. osztályos/évfolyamos lánytanuló közül 33.942 kérték a vakcinát, ami 76, 1 százalékot jelent.

Mi is pontosan a HPV?

A HPV (humán papillomavírus) fertőzés világszerte a leggyakoribb szexuális úton terjedő vírusos fertőzés. Tüneteket okozhat a férfi és női belső és külső nemiszervek, a végbél és a száj nyálkahártyáján. Mivel sok esetben nem vagy csak hosszabb lappangási idő után okoz tüneteket, így a férfiak és a nők tudtukon kívül is vírushordozók és -terjesztők lehetnek. E fertőzések többsége magától elmúlik, azonban ha rákkeltő típusokkal történik a fertőzés, tartóssá válik, és kóros vagy akár végzetes folyamatokat indíthat el.

Utánajártunk, s kiderült, hogy Pécsett is hasonló az arány. A Baranya Megyei Kormányhivatal adatai alapján az idei tanévben a HPV elleni védőoltásra jogosultak száma 43 iskolából összesen 759 fő, de 11 fő már megkapta korábbi életkorban a védőoltást, így valójában 748 fő az érintettek száma. A lehetőséggel az ebben a tanévben 12. életévüket betöltött, az általános iskola hetedik osztályát szeptemberben kezdő lányok 72 százaléka, összesen 541 fő élt. Az összevetésből az is kiderült, hogy az előző évhez viszonyítva a jogosultak és a lehetőséggel élők aránya változatlan. Akik kérték, októberben kaphatják meg az oltást, a pontos időpontról az iskola tájékoztatja a szülőket.

Bár a 72 százalék jó értéknek tűnhet, de ahhoz képest, hogy ez a vakcina két éve ingyenesen beadható, mégis elmarad a várt aránytól. Pedig a védőnők igyekeznek rábírni a szülőket, szórólapokkal, szülői értekezleteken szóban is tájékoztatják őket, ennek ellenére sokan mégsem oltatják be a gyereküket. Ennek fő oka az, hogy a védőoltások iránti fogékonyság egyre csökken, és egyre nagyobb az oltást megtagadók száma. Ez nagyban köszönhető az internetnek, ahol számos ellenérvet lehet olvasni, míg mellette szólókat csak nagyon keveset. A legtöbben pedig nem az orvosokhoz fordulnak tanácsadásért, hanem a világhálón informálódnak és az ott olvasottak alapján vonnak le következtetéseket. Akik pedig egyáltalán nem hisznek a védőoltások hasznosságában, azokat az ingyenességgel sem lehet meggyőzni.

12 éves kortól ingyenes

A HPV elleni védőoltás leghamarabb 9-10 éves kortól adható. 2014 őszétől Magyarországon ingyenesen kaphatja meg minden 7. osztályos - 12. évét betöltött - lány a méhnyakrák elleni védőoltást. Ezek a vakcinák jelenleg egyedülállóak abból a szempontból, hogy nagy eséllyel meg lehet előzni velük a rák bizonyos fajtáinak kialakulását.

Az orvosok egyetértenek abban, hogy márpedig a HPV-t komolyan kell venni, ugyanis a nők közel 80 százaléka fertőződik meg élete során, de a férfiakat sem kíméli a világ leggyakoribb szexuális úton terjedő és akár rákot is okozó fertőzése. A hozzáértők szerint minden jogosultnak be kellene adatni a vakcinát, amely védelmet nyújt a magas kockázatú HPV típusok okozta méhnyakrák, méhnyakrák-megelőző állapot és tartósan fennálló fertőzés ellen. Aki védőoltásban részesült, már nem fertőződhet meg az oltóanyagban található HPV-típusokkal. Viszont ha az illető már megbetegedett, az oltás már nem tud segíteni. Ezért kiemelten fontos a rendszeres szűrővizsgálat, akár beoltatjuk magunkat vagy gyerekünket, akár nem, hiszen minél korábban fény derül a problémára, annál nagyobb eséllyel gyógyítható a betegség.

Kiss Alexandra - Fotó: Dittrich Éva