Havi ötvenezer a koleszért

2010. augusztus 04. szerda 18:57

Havi ötvenezer a koleszért
Csilli-villi új autók a pécsi kollégiumok előtt. Joggal merül fel a kérdés: azok kapnak-e kollégiumi férőhelyet, akik igazán rászorulnak? Pécsett alig négyezer hely jut több mint tízezer egyetemistára. Ráadásul szeptembertől 950 férőhellyel még kevesebb lesz, mivel felújítás miatt bezárják a Szántó és Jakabhegyi internátusokat, miközben az Universitas utcai megnyílik.

Anna Szlovákiából jött tanulni a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarára három évvel ezelőtt.

Átkozott PPP

– Miután jövő szeptemberben átadjuk a felújított Szántó és Jakabhegyi koleszokat, az Univval és a Boszorkánnyal együtt a férőhelyek fele PPP-konstrukcióban felújított internátusban lesz. A magánbefektetőnek fizetendő rendelkezésre állási díj végett egy ilyen hely fenntartása havi ötvenezer forint – tájékoztatott Kresák Gergely. Kérdés, ebből mennyi terhelhető a diákokra, mennyit bír a szülők pénztárcája. Kresák szerint előbb-utóbb korrelálni fognak az albérleti és koleszárak. Az ötvenezerből most 16 500 forintot fizetnek a bentlakók, a fennmaradó összeg állami normatívából és állami PPP-s támogatásból áll össze.
– Nem is gondoltam volna, hogy több mint háromszáz kilométert utazom, ráadásul másik országból érkezem, és nem kapok koleszt – panaszkodik a lány, aki gólyaként még örülhetett a lelakott Szántó kollégium havi nyolcezer forintos díjának. Azóta viszont harmincezer forintot fizet ki havonta albérletre és rezsire.

Nem érti a helyzetet Szilvi sem, aki szintén messze, Győr-Moson-Sopron megyében lakik. Óvónő édesanyja egyedül neveli, tehát az ő esetében nem csupán a távolság, hanem a szociális háttér is indokolná, hogy kollégiumi férőhelyhez jusson. Ami viszont mindkét lányt felháborítja, az, hogy egyesek mindeközben saját autóval parkolnak a koleszok előtt.

– A kollégiumok nem szociális létesítmények – jelenti ki Kresák Gergely, a kollégiumi igazgatás osztályvezetője, hozzátéve: – Sajnos! Sajnos valóban nem szociális rászorultság alapján dől el, ki kap szobát.
 
Kresák szerint – aki korábban hallgatói vezető is volt – nem a hallgatói önkormányzatok döntnökei okolhatók a körülményekért, ugyanis maga a magyar szociális rendszer elhibázott.

– Az a baj, hogy az eltartóktól bekért adóigazolvány alapján dől el, hogy kinek mennyi a keresete, viszont számos olyan példát ismerünk, amikor valaki minimálbérre van bejelentve, miközben több százezres jövedelemmel rendelkezik. Nem beszélve arról, hogy Magyarországon tombol a szürke- és feketegazdaság.

Kresák maga is felháborítónak tartja, hogy valakinek, aki albérletbe kényszerült, a mindennapi megélhetés is problémát jelent, eközben pedig más saját autóval érkezik a kollégiumba. Személyiségi okok miatt azonban az ilyen vagyoni elemeket nem vehetik figyelembe a helyek kiosztásakor.


S. B.