Hatalmas fölényben a Fidesz-KDNP
2010. október 02. szombat 19:56
Szavazás Pécsett, a Fábián B. út 9.-ben, a művelődési házban 9 órakor
(09:13)
Az OVI adatai szerint délelőtt 9 óráig a Baranya megyei választásra jogosultak 7,08 százaléka adta le voksát.
2006-ban ugyanebben az időszakban 7,7 százalékos volt a részvétel.
(10:33)
Almamelléken rosszul lett egy szavazó
Az almamelléki szavazatszámláló bizottság rendkívüli eseményt jelentett az Országos Választási Irodának.
A szavazás megkezdése után nem sokkal egy választópolgár a szavazóhelyiség előterében rosszul lett. A helyi választási szerv mentőt hívott, egyéb intézkedésre nem volt szükség.
(11:34)
11 óráig a választásra jogosultak 16,31 százaléka járult az urnákhoz az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint. A legmagasabb a részvételi arány Heves megyében, a legkevesebben a fővárosban mentek el szavazni.
2006-ban eddig az időpontig a jogosultak 18,53 százaléka voksolt.
(12:40)
Részvételi arányok: Baranya átlagos, Pécs nem kifejezetten aktív
AZ OVI legfrissebb adatai szerint Baranya megyében a szavazásra jogosultak 16,67%-a ment el szavazni – összesen 54 189-en.
A pécsi szavazópolgárok 11,56%-a járult urnához.
(13:32)
Továbbra is lanyha a választói hajlandóság
13 óráig az országos részvételi arány 23,68%-ra nőtt – ez hozzávetőleg 3%-kal marad alatta a négy évvel ezelőtti adatoknak.
Baranya megyében az OVI legfrissebb adatai szerint eddig 74 826-an szavaztak, ez a megyében választásra jogosultak 23,02%-a.
A pécsi választópolgárok 16,85%-a (azaz 21 345 fő) járult az urnákhoz.
(15:40)
Pécsett 15 óráig 27 800-an szavaztak
Az OVI 15 órás adatai szerint az országos választási részvétel 31,47%, ez továbbra is nagyjából 3%-kal marad el a négy évvel ezelőtti eredményektől.
A baranyai részvétel közelít az országos átlaghoz, a választópolgárok 31,06%-a élt választójogával – pontosan 100 950 fő.
A pécsiek választói hajlandósága nagyságrendileg nem nőtt: 21,95%-uk (27 800 fő) járult urnához.
(20:00)
Alig húszan az MSZP Tüzér utcai központjában
A Pécsi Újság.hu munkatársával együtt körülbelül húszan várják az eredményeket az MSZP Tüzér utcai székházában. A jelenlévők közt van többek közt Meixner András polgármester-jelölt, Nyőgéri Lajos városi elnök, Kunszt Márta alpolgármester és Puch László országgyűlési képviselő is.
Aszocialisták csalódottan fogadták, hogy 13,42%-os feldolgozottságnál a fideszes Páva Zsolt több mint háromszor annyi szavazatot kapott, mint a szocialista Meixner András.
(20:17)
Kész: Páva nagy fölénnyel nyert, az MSZP-nek 8 ezer szavazója sem maradt
A polgármesterválasztás eldőlt - a feldolgozottság: 100 százalék
1. Dr. Páva Zsolt FIDESZ 28 599 szavazat, 68,58%
2. Meixner András MSZP 7 814 szavazat, 18,74%
3. Dr. Keresztes László Lóránt LMP 2 713 szavazat, 6,51%
4. Gyimesi Gábor JOBBIK 2 573 szavazat, 6,17%
A képviselőtestületben, úgy néz ki, négy szocialista (Meixner András, Nyőgéri Lajos, dr. Tóth Bertalan és Schmuck Roland), két jobbikos (Fogarasi Gábor és Gyimesi Gábor), illetve két LMP-s (dr. Kóbor József és dr. Keresztes László Lóránt) foglalhat majd helyet. A többiek, tizenkilencen a huszonhétből, fideszesek lesznek. Plusz a polgármester, aki a huszadik, vele együtt a testület létszáma 28 fő.
NÉZZE MEG A PÁRTOK FŐHADISZÁLLÁSAIN KÉSZÜLT KÉPRIPORTUNKAT:
KÖRKAPCSOLÁS
Fidesz: "elsöpörtük az MSZP mutyipolitikáját"
A Fidesz központjában, a Murphy's Pubban vasárnap este némileg kevesebben gyülekeztek Páva Zsoltra, a győztes polgármesterre várakozva, mint a tavaly tavaszi időközi polgármester-választáson. A hangulat kilenc óra után még nem emelkedett a tetőfokára, az egyik sarokban csendesen ücsörgött Végh Péter (ÖPE) és Oszoli Dénes (KDNP).
Hoppál Péter országgyűlési képviselő szerint „a pécsiek egyértelmű véleményt nyilvánítottak a voksoláson. Páva Zsolt több mint kétharmados támogatottsága, illetve az, hogy az összes választókörzetben felülírtuk az évtizedes terminológiát, miszerint szocialista körzetek vannak a városban, mutatja azt, hogy a nemzeti centrum gondolata teljesen elsöpörte azt mutyi-politikát, amit az MSZP képviselt a városban".
Tíz órakor befutott a régi-új városvezető. Páva Zsolt elmondta, örül annak, hogy az eltelt másfél év alatt sikerült bizonyítani, hogy másként is lehet csinálni a politikát, mint korábban: „nem egy másik pártot akarok reklámozni, de számítok a pécsiek véleményére. Pécsiekkel Pécsért sok mindent el tudunk érni".
Vannak be nem fejezett ügyek, vannak folyamatok, amiket be kell fejezni - folytatta a polgármester. „Fontos lesz a munkahelyteremtés, hiszen városunkban tizenkét éve nem voltak munkahelyteremtő programok. Már van autópályánk, van tulajdoni hányadunk az Ipari Park Kft.-ben, ezek lehetővé teszik, hogy nemcsak a kultúrában és a művészetben, hanem a gazdaságban is előre tudjunk lépni".
Az elképzelések szerint csökkentik az önkormányzati bizottságok számát, és mivel kisebb lesz a közgyűlés, több munka vár majd a képviselőkre. Páva Zsolt az alpolgármesterek számát illetően korainak tartotta a véleményformálást. Azt mondta „a kiszemelt személyekkel nekem is konzultálnom kell. Most annyit tudok mondani, hogy két alpolgármester mindenképpen lesz, de személyekről még nem nyilatkoznék".
Tüzér utca, MSZP-székház: csendes, ülős, beletörődős
Az eseményt a helyszínen végigkísérő munkatársunk szerint leginkább egy csendes tévézésre emlékeztetett a vasárnap este, a legnagyobb izgalmat az jelentette, amikor a projektor képe valamilyen hiba folytán összement.
Miután megérkeztek az első eredmények a polgármester-választásról, a jelenlévők inkább a választókerületek eredményei iránt kezdtek érdeklődni. Sokkal több örömük ebben sem volt, az MSZP ugyanis egyik választókerületben sem tudott győzni.
Az eseményekre reagálva, az előzetesen meghirdetett időpontnál korábban került sor a párt sajtótájékoztatójára, melyen Meixner András állt az újságírók elé:
- Kilencven százalék feletti feldolgozottságnál úgy számolok, hogy 19% körüli eredményt fogok elérni (ez végül 18 százalék alatti lett - a szerk.). Az egyéni képviselő-jelöltek ennél valamivel jobban szerepeltek, ők nagyjából 20%-ot kaptak, így négy mandátumot szereztünk a kompenzációs listáról. Ez papírforma eredmény. Azon lepődtünk meg, hogy ilyen alacsony részvétel mellett zajlott a választás. Már gratuláltam Páva Zsoltnak, elmondtam neki, hogy a jövőben együttműködő ellenzékként szeretnénk tevékenykedni a közgyűlésben, Pécsnek ugyanis összefogásra van szüksége. A mi dolgunk most az MSZP újjászervezése, úgy gondolom, az előttünk álló négy év elegendő lesz arra, hogy egy szerethető és becsülhető szocialista pártot hozzunk létre. Köszönjük szavazóinknak és szimpatizánsainknak a támogatást! - mondta a politikus.
Az emberek már kilenc óra felé elindultak haza.
Jobbik: visszafogott pécsi szereplés, visszafogott ünneplés
A Jobbik képviselői és a párt szimpatizánsai egy Jókai téri szórakozóhelyen várták az eredményeket. A körülmények adottak voltak az ünnepléshez, ottjártunkkor azonban csak szolid beszélgetés zajlott az asztaloknál. Ennek oka, hogy a vártnál gyengébben szerepelt a radikális párt polgármester-jelöltje, Gyimesi Gábor ugyanis csak 6,17%-ot ért el, amellyel a negyedik helyen végzett.
Németh Zsolt, országgyűlési képviselő, a párt helyi elnöke is jobb eredményre számított.
- Mindenképpen több szavazattal számoltunk a polgármester-jelöltek versenyében. Az egyéni körzetekben valamelyest jobban szerepeltünk, így valószínűleg az történt, hogy a szimpatizánsaink közül sokan Páva Zsoltra szavaztak. Az alacsony részvétel okát abban látom, hogy az utóbbi időben több választást is rendeztek Pécsett, ezért az emberek lelkesedése csökkent - mondta a helyi szervezet vezetője.
Az LMP-sek is jobb eredményre számítottak
Kevesen, mintegy húszan várakoztak az eredményekre az LMP Király utcában felállított rezidenciáján. Keresztes László Lóránt, a párt polgármesterjelöltje kérdésünkre elmondta, örül annak, hogy bekerült a pécsi közgyűlésbe, noha azért ennél jobb eredményt várt. Azonban erkölcsi elégtételt érez amiatt, hogy az utolsó pillanatokban sikerült megelőznie Gyimesi Gábort, a Jobbik polgármesterjelöltjét.
Annak azonban már kevésbé örül, hogy Pécsett az országos átlagnál is kevesebben járultak az urnához, szerinte ha tíz százalékkal többen mentek volna el voksolni, talán még a tavaszi jó eredményüket is felülmúlhatták volna - igaz, Budapest után újból a baranyai megyeszékhelyen teljesítettek a legjobban. A szervezet két főt delegálhat a leendő pécsi képviselő-testületbe, ezzel azonban nem alakíthatnak önálló frakciót.
Megyei Közgyűlés: itt is Fidesz-többség
A Baranya megyei közgyűlés választásának eredménye:
FIDESZ-KDNP: 12 mandátum;
MSZP: 3 mandátum;
JOBBIK: 2 mandátum;
LMP: 1 mandátum;
Baranyai Emberekért: 1 mandátum;
A 19 fős közgyűlés várható összetétele:
Dr. Bokor Béla, Baranyai Emberekért
Dr. Hargitai János, FIDESZ-KDNP
Horváth Zoltán, FIDESZ-KDNP
Bédy István, FIDESZ-KDNP
Jakab Norbertné Pohl Marietta, FIDESZ-KDNP
Keczeli Jenő, FIDESZ-KDNP
Kiss Ferenc Péter, FIDESZ-KDNP
Kovács István, FIDESZ-KDNP
Dr. Kőhalmi László, FIDESZ-KDNP
Miklós József, FIDESZ-KDNP
Pávkovics Gábor, FIDESZ-KDNP
Prettl János, FIDESZ-KDNP
Szatyor Győző, FIDESZ-KDNP
Barkó Béla, JOBBIK
Szőcs Norbert, JOBBIK
Ladányi Attila, LMP
Fuchs Gábor, MSZP
Dr. Gulyás Emil, MSZP
Dr. Szakács László, MSZP
Horváth L. Balázs - Palotás Péter - Király Erika - Fotók: Dittrich Éva - Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Viharos széllel, esővel érkezik a...
- Lángra kaptak egy fémhulladéktelepen...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...
- Kocsis Máté: lejárató kampány az...
- Heves zivatarok veszélyére...
- Készülhetnek a dunaszekcsői...
- Fiatal rablók terrorizálták a...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Nem drónok miatt kaptak éles...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...