Három részre tagolódik a Holding

2010. szeptember 28. kedd 18:57

Három részre tagolódik a Holding
A városi intézményrendszer nemrég befejeződött átvilágítása rámutatott arra, hogy a szerkezeti átalakítások nélkülözhetetlenek Pécs költségvetési gazdálkodásának racionalizálásához mind a városfejlesztés, mind a városüzemeltetés területén. A struktúraváltás lényegében a szolgáltatási feladatok hatékonyabb ellátására és az önkormányzati intézményeknek az új működési szerkezetbe való illesztésére irányul.

Az első lépések a hivatalt érintették és érintik. A folyamatban lévő 90 fős létszámleépítés után 340 munkatárs marad a városházán, erősödött a polgármesteri kabinet, főosztályokat szüntettek meg és referatúra-rendszert alakítottak/alakítanak ki.

Az elképzelések szerint a Holding átalakításával annak eddigi feladatait három különböző szervezeti egység alá rendelnék. Külön működik majd vagyonkezelői részleg (úgy tudjuk, a jelenlegi vezér, Kiss Tibor vezetésével), az újonnan létrehozandó Pécsi Városüzemeltető Zrt. (az ún. stadtwerke-modellben) pedig az önkormányzat napi feladatait látja el.

A harmadik egység a Pécs2010 Menedzsmentközpontból kiváló Pécsi Városfejlesztési Zrt. lesz, Merza Péterrel az élen. A leendő részvénytársaság előbb október elsejétől az év végéig kft.-ként működve az EKF-program fejlesztési kulcsprojektjeinek menedzsment-feladatait látja el, majd januártól a lehetséges források felkutatásával, az uniós pénzek kezelésével foglalkozik. E mellett egyfajta kontrolling szerepet is betölt - mindezzel egyidőben azonban a városüzemeltető cég és a polgármesteri hivatal, valamint az ISPA fejlesztési feladatainak koordinációját is végzi majd.

A Merza-féle új cég kiválása a menedzsmentközpontból egyben azt is jelenti, hogy megalakul a Művészeti, Marketing- és Kommunikációs Kft. is, amely Ruzsa Csaba által irányítva beolvad a Zsolnay Örökségkezelő Kft.-be, hogy az EKF-év végeztével a Zsolnay Kulturális Negyed (ZSKN) üzemeltetéséhez kapcsolódó feladatokat koordinálja.

A párhuzamos feladatellátás és a kaotikus gazdálkodás megszüntetésével, a szabálytalan kifizetések leállításával és az összevonásokkal az első évben, tehát 2011-ben mintegy 3,3 milliárd forint megtakarítás lenne elérhető.

H. L. B.