Gyűlik a folyékony hulladék a Pécs környéki falvakban, Szemelyben úgy tudják, tiltólistán vannak

2013. június 20. csütörtök 18:33

Gyűlik a folyékony hulladék a Pécs környéki falvakban, Szemelyben úgy tudják, tiltólistán vannak

Egy szemelyi olvasónk kereste meg szerkesztőségünket azzal a panaszával, hogy nincs, aki elszállítsa a faluból és még néhány környező településről a keletkező folyékony hulladékot - azaz szennyvizet. A Pécs melletti községekben ugyanis nincs kiépített csatornahálózat, így az ott lakók kénytelenek igénybe venni a szippantós autók által nyújtotta előnyöket - már amennyiben erre rendszeresen sor kerülne.  

A Pécs melletti Kozármisleny szomszédságában található Szemelyben és még néhány környező településen élők nemrég szembesülhettek a Pécsett lezajlott szolgáltató-váltás áldatlan hatásaival. A szóban forgó falvakban nincs kiépítve a csatorna-hálózat, a keletkező folyékony hulladékot pedig korábban a Pécsi Vízmű munkatársai szállították el. A Pécsi Újságot megkereső Till Norbert szemelyi lakos azonban arról panaszkodik, hogy úgy tudja, a pár éve alapított Tettye Forrásház Zrt. "tiltólistára tette a településeken élőket".

- Pogány kivételével a környéken nincs csatorna-hálózat. A szennyvíz-szippantást korábban nagyon sokan a Pécsi Vízmű segítségével oldották meg. A Tettye viszont tiltólistára tett minket, mondván, nem éri meg nekik kijárni hozzánk. A területen a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Zrt. is végez ilyen jellegű szolgáltatást, amelynek telephelye Dunaszekcsőn van. Onnan vizont senki sem fog szippantós kocsikat idehozatni - mondta Till Norbert.

Mi lesz a Vízmű menedzsmentjével?

A SUEZ-ügy sikeres lezárásaként nemsokára sor kerülhet a Pécsi Vízmű Tettye Forrásházba történő beolvadására. Sándor Zsolt szerint egyelőre nem tudni, hogy mi lesz Nyirati Istvánék sorsa, hiszen őket a francia vállalat delegálta a Vízmű vezetőségébe, így a korábbi szolgáltató esetleges megszűnése esetén a pécsi önkormányzat dönt majd további sorsukról.

Olvasónk szerint a helyi önkormányzattal kapcsolatban álló maszek vállalkozók megbízhatatlanok, drágábbak is, ráadásul nem tudni, hogy mi történik abban az esetben, ha netán tönkremegy a teherautójuk.

- Nem értem a Tettyét, miért nem ad olyan árajánlatot, amire azt mondhatnánk, hogy megéri, jöjjön ki és vigye el a szennyvíz-tároló tartalmát. A maszekokkal az a baj, hogy találomra jönnek. A Vízmű korábban rendszeresen, kéthavonta elszállította a hulladékot.


A fentieknek szöges ellentéte, amit a Tettye vezérigazgatója mondott munkatársunknak.

Sándor Zsolt megkeresésünkre úgy nyilatkozott, hogy ahol nincs szerződésük a folyékony települési hulladék elszállítására, ott az érintett önkormányzat megkeresésére tudják vállalni a szennyvíz-elszállítást.

- Nem merülhet fel olyan igény, amit a szippantós autóink ne tudnának kielégíteni. Ha ilyen problémák merülnek a lakosság részéről, akkor azt javaslom, hogy keressék meg a helyi önkormányzatot vagy forduljanak a Tettye Forrásház műszaki ügyfélszolgálatához - fogalmazott a szakember.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva