Fordítva ülnek a bányalovon: megbírságolják a fehérhegyi szobor felállítóit
2009. június 20. szombat 19:20
A meszesi alkotás felállítóinak harminc napjuk lesz arra, hogy eltávolítsák a köztulajdonban lévő területen engedély nélkül elhelyezett szobrot - mondta dr. Papp Judit, a város címzetes főjegyzője, miután a közgyűlés csütörtökön nem hagyta jóvá a mű kihelyezéséről szóló rendelettervezetet, ám az alkotást már korábban leleplezték.
A jegyző szerint mindezért szabálysértési bírsággal is sújthatják őket, s abban az esetben, ha nem tesznek eleget kérésüknek, az önkormányzat szállíttatja el szobrot, melynek költségét szintén a műlakotás kihelyezőinek kell kifizetniük.
Egyébiránt egy szobor felállítását engedélyező rendelet elfogadásához minősített többség - azaz a képviselők ötven százaléka és még egy közgyűlési tag - kellett volna, ám csak 18 városatya nyomta meg az igen gombot.
Papp Judit arra a felvetésünkre, hogy nyilván azért került a fehérhegyi buszmegálló szomszédságába az alkotás, mert korábban bizottsági szinten támogatást nyert az ügy, úgy reagált, hogy "fordítva ülünk a bányalovon: nem helyezhet ki senki közterületre alkotást egy ezt engedélyező rendelet nélkül, ahogyan magántulajdonban lévő terület esetében sincs erre mód".
Révész Mária, a kulturális bizottság fideszes elnöke azt mondja, ő bizottsági tagként korábban sem támogatta az elképzelést, és elnökként sem tette ezt. Szerinte az ügy arról szól, hogy amíg nem kapnak jóváhagyást a szobor felállítására, addig nem kell megrendelni az alkotást sem. "Nem automaták a képviselők, hogy mindenféle szoborötletet megszavazzanak. Úgy gondolom, komolyan kellene venni a képviselő-testületet" - mondta bizottsági elnök.
A siklósi mészkő tömbjéből készült, egy csillét húzó pacit ábrázoló faragvány elkészítésével a Meszesi Környezetvédő és Szépítő Egyesület bízta meg Vanyúr István szobrászművészt, az emlékművet a Bányász Emlékekért Egyesület és a Bányász Kulturális Szövetség együttműködésével valósították meg.
Kutas László, a bányász szövetség elnöke szerint nem történt szabálysértés, annak ellenére sem, hogy a szobor már közterületen áll, szerinte ugyanis nem kellett építési engedélyt kérniük. Az elnök szerint ez egy alulról jövő civil kezdeményezés, amelyet az előkészítés során a kulturális és a városfejlesztési bizottság mellett az önkormányzati is támogatott (az önkormányzati bizottság júniusi döntésén kívül a többi határozat még az előző városvezetés idején született meg - a szerk.).
Mint Kutas hozzátette, szeretnék újra a közgyűlés elé vinni a kérdést, és jobban megismertetni a városatyákkal az elgondolásukat. Elképzelhető, mondta, hogy aláírásokat is gyűjtenek majd a szobor érdekében.
A szobor talapzatán az említett szervezetek mellett támogatóként olvasható egy szabolcsi magáncég mellett a BIOKOM Kft., valamint a Nemzeti Civil Alapprogram neve is - az NCA Nemzeti Kapcsolatok Kollégiuma által meghirdetett pályázaton a szoborra a kezdeményezők 1,15 millió forintot nyertek el.
Képünkön az emlékmű, amely a közgyűlés által végül nem támogatott előterjesztés megfogalmazása szerint szép színfoltja lett volna a városrésznek, "annál is inkább, mivel 1945 után Pécsett a Komlói út ezen részén bányászlakások épültek, és az itt lakók többsége máig őrzi a bányászhagyományokat".
B. M.
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Ismét egy, a sínekre tett...