Filmvetítés az Urániában, a Bauhaus jegyében

2010. augusztus 13. péntek 14:37

Valószínű, hogy a képzőművészet iránt fogékony közönség figyelme elsősorban a Művészettől az életig - Magyarok a Bauhausban című kiállítás felé fordul majd augusztus 15-én, azonban a 17 órakor kezdődő megnyitó előtt még két - szintén a tárlat témájával kapcsolatos - fontos esemény lesz Pécsett.

Augusztus 15-én 17 órakor nyílik meg Művészettől az életig - Magyarok a Bauhausban című kiállítás a Janus Pannonius Múzeumban (Pécs, Káptalan u. 4.). Az október 24-ig megtekinthető tárlaton képzőművészeti alkotások, festmények, grafikák, szobrok, valamint építészeti tervek, makettek, fotók, bútorok, színpad- és jelmeztervek, fényképes és szöveges dokumentumok, filmek együttese mutatja be speciális látószögből a 20. század talán legnagyobb nemzetközi hatású művészeti iskoláját, az 1919–1933 között Németországban működött Bauhaust, melynek hallgatói és tanárai között különösen sok magyar, közöttük számos pécsi származású művész is megtalálható volt. A kiállítás időtartama alatt a városban számos kísérő rendezvénylesz (absztrakt színházi előadás, szervezett műemléki séták, egyes népszerű Bauhaus-ünnepek felújítása).

A kiállítás megnyitója előtt 15 órakor érdekes filmeket tekinthetünk meg az Uránia moziban. A Mozgó_modern_ - Bauhaus Movi(e)ng Modern (Xport) két, egyenként 25 perces építészeti dokumentumfilm, melyeknek témája a pécsi építészeti modernizmus, illetve a klasszikus modern és a kortárs pécsi építészet kapcsolata. Pécsett és környékén ugyanis - más stílusú építészeti hagyományok mellett - a modernizmus sajátos, jellegzetes válfaja alakult ki, amely mindmáig élő hagyománynak számít. Az alkotók az építészeti sorozatairól ismert testvérpár, Csontos Györgyi és Csontos János. A filmek kapcsolódnak a nagyszabású pécsi Bauhaus-kiállításhoz. Az ingyenes bemutatóvetítés színhelye, az Uránia mozi ugyancsak a modernizmus pécsi remekműve.

A másik, szintén a témához kapcsolódó esemény Forgács Éva Bauhaus című kötetének bemutatója, mely augusztus 15-én 15.30-kor kezdődik a pécsi Művészetek és Irodalom Házában. A Jelenkor Kiadó által gondozott kötet „egy közép-európai értelmiségi mozgalom szakszerű életrajzát, szerkezeti leírását nyújtja, visszafogott, racionális, világos, szűkszavú kommentárokkal kísérve - az értelmiségi önismeret és önkritika könyve." - ahogy Balassa Péter fogalmazott a műről 1991-ben.


EQM – Pécs2010