Ezüstérmesek a baranyai tűzoltók az országos versenyen
2016. szeptember 06. kedd 16:16

Horoglétramászás, akadályfutás, négyszer százméteres váltó, illetve a kismotorfecskendő-szerelés versenyszámok szerepeltek a tizenharmadik Gróf Széchenyi Ödön Tűzoltósport-versenyen. Az országos megmérettetésen csapatban, az előkelő második helyet szerezték meg a Baranya megyei tűzoltók.
A Baranya megyei csapatot Molnár Máté, Deáki László, Kozári Tamás Sándor, Beck György, Vörös Árpád, Brunner Árpád, Fischer Károly, Berényi Miklós, Ludvig Mátyás és Trábert Olivér alkotta.
A verseny első napján a kollégák rögtön „falra mászással" kezdtek, hiszen a viadalon először horoglétra-mászásban mérték össze magukat. A Katasztrófavédelmi Oktatási Központ udvarán lévő mászóházakon egyszerre négy versenyző teljesítette a feladatot. A dolguk az volt, hogy megfelelő biztonsági intézkedések mellett egy legalább nyolc és félkilós horoglétrát - nagyjából harminc méteres futás után - beakasszanak a mászóház első emeleti ablakába, felfussanak a létrán, beüljek a párkányra, a létrát feldobják a következő emeletig, ismét másszanak, beüljenek, lajtorját dobjanak, majd az utolsó létrázás után a harmadik emeleti ablakon beugorva megállítsák a stoppert.
A délutáni verseny az UTE Szilágyi úti atlétikai sporttelepén zajlott, ott a százméteres akadálypályát kellett leküzdeniük az indulóknak. Ez a feladat is futással indult, majd az ilyetén módon kellőképpen lendületbe jött versenyzők átsuhantak a két méter magas palánk fölött, ezután mindkét kezükbe vettek egy-egy feltekert tömlőt. Azzal végigrohantak a nyolc méter hosszú palánkon, és mert idejük volt közben bőven, egymáshoz is kapcsolták a tömlőket, hogy aztán némi futást követően a vezetéket egy osztóra is csatlakoztassák. Ezután már nem maradt más hátra, mint a helyére illeszteni a magukkal hozott sugárcsövet, és az ily módon megszerelt sugárral berontani a célba. Az eredményt nemcsak az befolyásolta, hogy mennyi idő alatt ért valaki a célba, hanem az is, hogy mindent szabályosan szerelt-e meg.
A hozzáértők szerint valamennyi versenyszámnál előnyt jelent, ha a tűzoltó rendelkezik sportmúlttal, a legjobb, ha atletizált, de némi tornásztapasztalat ráadásként igencsak megnövelheti az esélyeket. A horoglétrát ma már csak a tűzoltósportban használják, vagyis a napi rutin híján egy-egy versenyre komolyan készülni kell vele. Mindenki maga tapasztalja ki, hol és hogyan fogja, vigye, dobja, emelje a létrát, hogy a leggazdaságosabban bánjon az erejével. Azt mondják, ennél a versenyszámnál hetven százalékban a jó technika számít, az erő csak harminc százalékot nyom a latban. A százméteres akadálypályánál is hasznos, ha az induló jó sprinter, plusz helyén van az egyensúlyérzéke.
A négyszer százméteres váltóval, illetve a kismotorfecskendő-szereléssel telt a Gróf Széchenyi Ödön XIII. Országos Tűzoltósport-verseny második napja. Az UTE atlétikai pályáján berendezett négyszer százméteres váltónál az első csapattag dolga az volt, hogy a rajtjel elhangzása után felkapja az előre odakészített kislétrát, és azzal, illetve a váltóbotként szolgáló sugárcsővel elrohanjon egy fából épített, két és fél méter magas, öt méter hosszú kisházig. Ott a létrán felment a ház tetejére, végigfutott azon, leugrott a másik oldalon, majd a váltózónában átadta a sugárcsövet az ott várakozó második embernek. Ő átvetette a palánkon, majd a felelősséget és a stafétát átadta a harmadik versenyzőnek. Ez a csapattag a százméteres akadályfutásnál már látott módon egy-egy feltekert tömlőt fogott a kezébe, azokkal végighaladt a gerendán, a tömlőket előbb egymáshoz, majd a vezetéket az osztóhoz csatlakoztatta, helyére illesztette a sugárcsövet, majd le is szerelte azt, hiszen még hátra volt egy váltás. Az utolsó ember a tűzoltási feladatot kapta, egy tűzoltó készülékkel kellett tálcatüzet oltania, majd a sugárcsővel a kezében befutnia a célba.
A versenyfeladatok közül talán a kismotorfecskendő-szerelés lehet leginkább ismerős a nézők számára, hiszen ebből évente rendeznek többfordulós országos bajnokságot is.
A záróünnepség a Himnusz hangjaival vette kezdetét, majd átadták a verseny díjait. Az egyéni számok és a csapatverseny legjobbjainak dr. Tollár Tibor tűzoltó vezérőrnagy, országos katasztrófavédelmi főigazgató adta át a kiváló teljesítményekért járó serleget, érmet és oklevelet.
Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelem
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Tűz ütött ki egy komlói társasház...
- Kamionnal ütközött egy teherautó a...
- Hatalmas hőmérséklet-különbség...
- Nagyapja zaklatott egy 14 éves...
- Hármas karambolhoz riasztották a...
- Belenézhetünk a Mohácson ötszáz éve...
- Szélvihar, jégeső csaphat le...
- Késő éjszakáig küzdöttek a lángokkal...
- Fiatal rablók terrorizálták a...
- Heves zivatarok veszélyére...