Észpénznek veheted!

2010. augusztus 01. vasárnap 18:59

Észpénznek veheted!
Az elmúlt öt évben nőtt a felsőoktatási intézményekbe felvételizők száma, ezzel együtt csökkent a diploma értéke. Pedig akár milliókba is kerülhet elvégezni egy egyetemet – így érdemes kalkulálni, hogyan térülhet meg legjobban a befektetés. A pécsi egyetemen a legnépszerűbb szakokat jártuk körbe.

Több tízezer forinttal is emelkedett egyes szakok díja az idei évben, az államilag nem támogatott képzésekben. A képzési idő alatt megfelelő tanulmányi eredménnyel azonban lehetőség van pályázni államilag finanszírozott szemeszterekre - de az államilag fizetett helyről is be lehet esni a pénznyelőbe, ha az adott kar által meghatározott átlag alá kerül a hallgató féléves teljesítménye.

A felvételiző diákok anyagi háttere jelentősen meghatározza a továbbtanulás helyét, hiszen a különböző karok szakjai között igen nagy eltéréseket tapasztalhatunk a félévek díjaira vonatkozóan. Következésképp már a középiskolában érdemes a jó eredmények mellett nyelvvizsgával, emelt szintű érettségivel vagy akár tanulmányi versenyen elért díjakkal plusz pontokat szerezni.

A legmagasabb finanszírozási díjakat az Általános Orvostudományi Karon (ÁOK) találjuk, az általános orvosi képzés egy féléve 925 ezer Ft, így az alapképzési idővel (12 félév) számolva több mint 11 millió Ft-ba kerül a diplomaszerzés. Egy millió fölött fizetnek a fogorvosnak tanulók, bár a képzés csak 10 féléves. A budapesti orvosképzés 50 ezerrel, a szegedi 25 ezerrel többe, a debreceni viszont 40 ezer Ft-tal kevesebbe kerül jelenleg félévente.



Az Egészségtudományi Karon (ETK) két - nyolc féléven át tartó - slágerszakma (a gyógytornászi, illetve dietetikusi) képzésén való részvételért egyaránt 323-323 ezer forintot kell leszurkolniuk az oda bekerülőknek. 

Az Állam- és Jogtudományi Karon a 10 féléves jogász szak 140 ezer Ft/félév, a Közgazdaságtudományi Karon a még mindig népszerű közgazdász képesítésért 175 ezer Ft-ot kell fizetni, azonban az alapképzésben csak 6 plusz 1 szemeszterrel kell számolni.

A Bölcsészettudományi Kar szakjain is többnyire 100 ezer fölött vannak az árak a hároméves alapképzésben, holott a munkaerőpiacon jelenleg ez térül meg a legkevésbé. Az egyetemeken népszerűvé vált kommunikáció szakon 210 ezer Ft-ba kerül egy szemeszter, a pszichológián csaknem 300 ezret kérnek egy félévért. A történelem, a magyar és a társadalomtudományi képzések díjai 130 és 160 ezer Ft között mozognak, ezzel több tanárképes szak a legolcsóbbnak számít.

A Pollack Mihály Műszaki Kar legdrágább képzése 283 ezer Ft-tal az építőművész szak, de az építész- és a gépészmérnöki is majdnem eléri a kétszázezret. A Természettudományi Karon hallgató költségtérítéses diákok általában 150 ezer Ft-ot fizetnek egy félévért. A FEEK-en a legtöbbet – 155 ezer Ft-ot – az andragógia és az informatikus-könyvtáros szakon kérnek el.

Magas összegeket találunk a Művészeti Karon. A legtöbb esetben 350 ezer Ft az alapképzés félévente, szobrász és festő szakon viszont a 450 ezer Ft-ot is eléri. A munkaanyag biztosítása viszont problémát jelent a kar számára, információink szerint például szobrászművész szakon olykor csak saját költségen jutnak a hallgatók a drágább alapanyagokhoz.

A képzés finanszírozása mellett gondolni kell tehát egyéb költségekre is: könyvek, füzetek vásárlására, illetve kollégium, albérlet fizetésére. Ha a szülők tehetik, lakást vesznek gyerekük számára, és inkább fizetik a hitelrészletet, mint az albérleti alapdíjat.

Egyetemen tanulni tehát költséges - viszont jó tanulmányi eredménnyel és tudományos munkával bekerülhetnek a hallgatók az államilag finanszírozott rétegbe. Ezzel pedig nemcsak saját költségeiket csökkentik, de diplomájukat is értékesebbé teszik a munkaerőpiacon.

Takács Tímea - Illusztráció: Kováts Judit