Eszmecsere a svábok sorstörténetéről

2009. október 04. vasárnap 19:50

Eszmecsere a svábok sorstörténetéről
A kétszeres József Attila-díjas költő, író, műfordító, a Stuttgarti Magyar Kulturális Intézet egykori igazgatója, a Magyar Írószövetség volt elnöke a közelmúltban töltötte be 75. életévét. Ebből az alkalomból szeptemberben jelent meg összegyűjtött verseinek kötete. Hétfőn 18 órától a Művészetek és Irodalom Házában beszél a magyarországi svábok sorstörténetéről.

Kalász Márton (képünkön) sombereki sváb családban született, magyarul is csak tizenévesen, a bevándorló székelyektől tanult meg. Gyermekként élte meg a világháborút, majd a németek kitelepítését. Sváb identitása, a magyarországi németek sorstragédiája mindig is érdeklődése középpontjában állt magánemberként, íróként és kutatóként egyaránt.

Míg költészetét inkább csak áttételesen hatja át ez a motívum, két prózai munkáját tisztán ennek a témának szentelte.

A Téli bárány című önéletrajzi ihletésű családregénye két sváb család sorsán keresztül jeleníti meg a háborút övező három évtized kataklizmáit, míg Tizedelőcédulák című két részes esszéregénye dokumentatív igényű krónika, mely Mária Terézia korától a Németországba visszatelepített svábok mai leszármazottaiig követi végig a magyarországi németség sorstörténetét.

Régi-új verseiről, valamint a kitelepült és itt maradt németek történeteiről kérdezi őt Méhes Károly író, a Magyar Írószövetség Dél-Dunántúli Csoportjának titkára.


Időpont: 2009-10-05
Helyszín: Művészetek és Irodalom Háza
Kezdés: 18:00
Belépő: nincs

EQM - Fotó: Kultúra.hu