Esőkárok: újabb tízmilliók kellenének

2010. július 02. péntek 18:58

Esőkárok: újabb tízmilliók kellenének
Az eddigiek mellé újabb öt vis maior pályázatot ad be a pécsi önkormányzat a május közepi rendkívüli esőzések okozta károk helyreállítási költésgének fedezésére. Bár a hivatalos becslés még nem készült el, az első vélemények szerint négy esetben körülbelül öt és tízmillió forint között mozogna a rendezés költsége, egy hirdi partfalomlás esetében ez az összeg akár több tízmillió is lehet.

Nemrég adtuk hírül, hogy a Városháza folyamatosan ad be pályázatokat központi forrásokért, amelyekhez különböző mértékű (szerencsésebb esetben tíz, egyébként harminc százalékos) önrészt is hozzá kell tennie. Eddig minden esetben sikerült a szükséges városi pénzrészt biztosítani. Trombitás Károly, a költésvetési bizottság fideszes elnökének korábbi, a Pécsi Újság.hu-nak adott nyilatkozata alapján borítékolható (lásd kapcsolódó írásunkat jobbra – a szerk.), hogy ez az alábbi öt esetben is így lesz.

Egy, a Barackos úton található támfal az esőzések következtében mintegy 10 m hosszan omlott le az alatta található magántelekre, s a közút ennek következtében megsüllyedt. Jóllehet, hivatalos szakvélemény még nincs a károkról, de az első becslések szerint a helyreállítás költsége elérheti a tízmillió forintot. Az összeget tovább növelheti a munka során alkalmazott speciális alpintechnika, amivel a terepviszonyok miatt a munkásokat biztosítani kellett.

Ugyancsak 6-8 millióba kerülhet a Középmakár dűlőben leomlott utat tartó támfal újjáépítése, amelyet a csapadék az útalappal és a burkolattal együtt 30 méter hosszan tett tönkre. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az út nyomvonalán gáz-, víz-, illetve szennyvízvezeték is található, amelyeket az omlás veszélyeztet.

A Lámpásvölgyi úton a Lámpás-patak rézsűjét mosta a mederbe az esőzés, de egyúttal a közút is megsüllyedt: az itteni helyreállítás költsége ötmillió forintra rúg. A patacsi Lőtér dűlőben (képünkön) szintén partfalomlás okoz gondot: Szabó Zsolt, a városfejlesztési főosztály munkatársa kiemelte, a Lőtér-dűlő partfala az útra csúszott, az omlás felett található épület veszélyeztetetté vált, félő, hogy az omlás tovább folytatódik. Becslése szerint 3-5 millió forintból állítható helyre az eredeti állapot, azonban ez is az alkalmazni kívánt technológiától függ.

Az öt pályázat közül a legnagyobb költséget a Hird-Hosszúhetényi vízfolyás hirdi szakaszán bekövetkezett partfalcsúszás jelenti majd. A vízfolyás mentén található hirdi Hadik András utca családi házai előtt mintegy száz méter hosszan csúszott meg a partfal az alámosások következtében. Mindezek mellett a rézsű tetején haladó útpálya a víz alámosása következtében több helyen megroggyant, a közművek is veszélyeztetettek. A nem hivatalos becslések szerint a kár helyreállítása a műszaki tartalomtól függően akár több tízmillió forintot is felemészthet.

Szabó Zsolt szerint elképzelhető, hogy a meredek és alámosott partfal biztosításához bevált úgynevezett gabion rendszer, valamint nagyméretű kövek szórása nélkül nem is oldható meg a helyreállítás, mivel a vízfolyást vissza kell terelni az eredeti medrébe. A végleges műszaki tartalom még egyeztetés alatt áll. A városházi szakember azt szeretné elérni, hogy a vis maior támogatásként igényelt központi forrást – a Május 1-je utcához hasonlóan, miniszteri engedéllyel – lehetőleg előlegként kapja meg az önkormányzat, hogy a helyreállítás mielőbb megkezdődhessen.

Hozzátette, remélhetőleg minden pályázat a támogatottak között fog szerepelni, melyhez az önkormányzatnak 30% önrészt kell biztosítani. Erre minden esély megvan, hiszen az elvégzett helyszíni bejárások során az illetékes szervezetek a vis maior kérelmet támogatták.

B. G. - Fotó: Városháza