"Értelmetlen a népszavazásos ötlet"

2009. augusztus 20. csütörtök 19:50

Számos érv hangzott el pró és kontra azóta, hogy a pécsi önkormányzat közgyűlése a polgármester javaslatára napirendre tűzte két kérdésben a népszavazás kiírását, valamint dr. Páva Zsolt (képünkön) hangot adott elképzelésének: évente kérné ki bizonyos kérdésekben a pécsiek véleményét e formában. Az elgondolást támadók szerint árnyalja a képet, hogy egy-egy referendum megtartása 30 millió forintba kerül, s az előzmények ismeretében az eredménytelen végeredmény a legtöbb esetben előre borítékolható.

"A városban eddig indokolatlanul kevés alkalommal került sor népszavazásra, pedig ez egy olyan közvetlen demokratikus eszköz, amelyet célszerű lenne továbbfejleszteni. Arra törekszem, hogy a következő évek költségvetésében erre mindig elkülönítsünk egy keretet" - fogalmazott a polgármester azon a közgyűlésen, amelyen végül a képviselők többsége nem támogatta a felkínált kérdések népszavazásra bocsátását.

Páva Zsolt a lehetőség megadását azzal indokolta, hogy megítélése szerint a pécsiek részéről kifejezett igény mutatkozik a referendumokra, a közvetlen demokrácia térnyerésére.

Mint később beszámoltunk róla, a jobboldal annak tudatában is újra szavaztatna a népszavazás kiírásáról, hogy ebben a kérdésben egyelőre nem biztosítja számára sem a többséget az új baloldali frakció (Sarkadi Gábor, Juhász István és Molnár Ferenc) sem a szabad demokraták a függetlenné vált negyedik ex-szocialistával, Soó Lászlóval.

Az eltelt időszakban annyit tudtunk meg a városházán, hogy a jövőben a fajsúlyosabb kérdésekben várható referendum, olyanok esetében amelyek a pécsiek túlnyomó többsége számára fontos döntést előz meg, illetve amely témákban a városvezetés a pécsiek megkérdezése nélkül nem hajlandó dönteni.

Az indokok között szerepel, hogy a szocialista irányítás alatt a vezetés sokszor városlakók látható ellenkezése ellenére intézkedett, s nem hallgatta meg az itt élőket - vélekednek a jobboldalon.

A korábbi alpolgármesternek, az MSZP városi elnökének mindenesetre változatlan a véleménye. Tóth Bertalan amondó, a most megismert "álkérdések feltételével" hatalmas összegek feleslegesen távoznának a nehéz helyzetben lévő önkormányzat költségvetéséből, s nem látja, melyek lehetnek azok a témák, amelyek valóban alkalmasak a referendumon való megvitatásra.

Mint mondja, a népszavazás intézménye a hazai gyakorlat szerint általában alulról szerveződik, így, már amennyiben valóban dönteni szeretnének a pécsiek bizonyos kérdésekben, ki is használnák a rendelkezésükre biztosított kereteket, jogszabályokat.

Szerinte az eddig megtartott helyi referendumok alapján kijelenthető: kevés esély van az eredményességre, hiszen olyan kardinális kérdésben sem járultak elegendően az urnákhoz, mint a tubesi radar ügye.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva