Egyre több bringát lopnak a városban, aztán irány a zálogház
2011. december 22. csütörtök 13:27

Egyre gyakrabban hallani/olvasni kerékpárlopásról Pécsett és vonzáskörzetében. Az önmagához zárt kétkerekű kínálja magát, de már lelakatolt pincehelyiségből, tárolóból is lopnak, egyszerűen nincs akadály. A köztéri kamerák előtti villanyoszlopnál sincs biztonságban a bringa: két percbe sem telik elvinni egy ülést vagy leszerelni a kerekeket, amelyek később gond nélkül beadhatók a bizományiba, ahogy egy egész eszköz is.
A Pécsi Rendőrkapitányság sajtószóvivője, Mindenszky Nikoletta elmondta, ők is úgy tapasztalják, kis mértékben bár, de nőtt a kerékpárlopások száma. Az ezekről szóló tájékoztatást figyelemfelhívó jelleggel teszik közzé, nem lehet ugyanis elégszer hangsúlyozni, hogy „sokszor nem elegendő a kerékpárt egy soklakásos társasház lépcsőházi korlátjához rögzíteni, vagy egyszerűen csak önmagában lezárni" - fogalmazott.
Sok mindent nem lehet tenni kármegelőzés gyanánt, aki lopni akar, az lopni is fog.
Egyes kerékpárok ülései és kerekei is könnyen lecsatolhatóak, ezeket érdemes a valamivel biztonságosabb, „csavaros" verzióra cserélni, vagy drótkötegelővel rögzíteni a csatokat, így kevésbé kelti fel az érdeklődők figyelmét.
A lakat vagy lánc a biztonsági alapfelszereltség része. A vékonyabb spirállakatok könnyen kezelhetőek, viszonylagos biztonságot nyújtanak, de nem nehéz kárt tenni bennük. A műanyag felület könnyen felbontható, a belső drótsodronyt pedig egy csípőfogóval bárki át tudja vágni, erővágóval pedig csak egy laza mozdulat az egész.
Az egyik pécsi kerékpárboltban leginkább a vastag sodronyzárat viszik. Az ára úgy háromezer, háromezer-kétszáz forint közt mozog, kellően nagy, így egy kerék és a váz is hozzázárható egy vastagabb oszlophoz vagy tárolóhoz. Erővágóval nehezebben átvágható, de egy nagyobbal és úgy öt-tíz perc időráfordítással ettől is megszabadítható a kétkerekű.
A görgős biciklizárat sokan dicsérik. A belső sodronyszál és a külső műanyag borítás közt görgők vannak, amik gyakorlatilag elvághatatlanná teszik a láncot.
Az úgynevezett „U-lakat" egy U alakú, tömény, merev vaslakat, szinte lehetetlen elfűrészelni, de csak vékonyabb oszlophoz vagy tárolóhoz zárható, ezért kevésbé praktikus, viszont a lánc után a legbiztonságosabbnak ezt tartják. Úgy háromezer-ötszáz forintot kóstál.
Az acéllánc drágább eszköz, ötezer forint és két kiló körül mozog, de aligha vágható át kompakt szerszámmal, és nagyobb oszlopokhoz is hozzá köthető vele a canga. Mindazonáltal ez is, ahogy a többi, csak alkalmi módszer a lopás ellen, teljesen egyik bicaj sem védhető meg.
Munkatársunk a bizományikat járva azt tapasztalta, elegendő egy személyi azonosságot igazoló okmány, és bármilyen bicikli zálogba adható. Fajtától, kortól és állapottól függően egy hegyi kerékpárt hat- és százezer forintért vesznek át - kérdés nélkül.
Mindenszky arról is tájékoztatott, hogy a legtöbb esetben kézre kerítik a tolvajokat. Lopás esetén egyébként a büntetési tétel alapesetben két évig terjedő szabadságvesztés, tudtuk meg a szóvivőtól.
Illusztrációnk a Páfrány utcában készült.
Mácsadi A.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vizesárokba zuhant egy személyautó...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Égő épületből hoztak ki egy embert a...
- Vadászgépek hasítanak Baranya egén a...
- Fotelból szállt fel a füst a Füst ucában