Drakuláék a Művészetek Háza telkén

2010. szeptember 20. hétfő 18:58

Drakuláék a Művészetek Háza telkén
Egy 1489-ben írt adásvételi szerződés szerint Vlad Tepesnek, azaz Drakula vajdának háza volt Pécsett. Az épülethez tartozó pincét tavaly fedezték fel régészek a Széchenyi tér átépítésekor, azonban azt hamar vissza is temették, mert a város nem tudta finanszírozni, hogy az építményt bemutathatóvá tegyék. Dr. Fedeles Tamás, a PTE-BTK adjunktusát, a téma szakértőjét a "Drakulaháza" elnevezésű konferencia szünetében kérdeztük.

- Valószínűsíthető, hogy a Széchenyi téren feltárt rom Drakula háza volt, erre enged következtetni egy 1489-ből származó oklevél, amely lényegében egy adásvételi szerződés. Azt tudjuk, hogy a vajda háza saroképület volt, körülbelül a mai Művészetek Háza telkén. A dokumentumban viszonyítási pontok vannak megjelölve, ebből lehet következtetéseket levonni a pontos helyre - mondta dr. Fedeles Tamás.

Azt nem lehet tudni, hogy a vajda miként került Pécsre, de a korábban elterjedt hírrel szemben Drakulát biztos nem Mátyás király száműzte a városba.

- Több ilyen téves információ is napvilágot látott, például, hogy a ház pincéjében embereket kínoztak vagy hogy a vajdát Pécsett temették el. Ezek közül egyik sem igaz - tisztázta a félreértéseket a kutató.

Annyi bizonyos, hogy Vlad Tepes büntetését töltötte Pécsett, mai nyelvhasználattal élve házi őrizetben. Erdélyből történt eltávolításának pedig politikai okai voltak.

Drakuláról számos történet látott napvilágot, melyek kegyetlenségéről szólnak. Az igény már évszázadokkal ezelőtt is élt az emberekben a horrortörténetek iránt, Drakula pedig kiváló alanynak bizonyult a rémmesékhez.

- Egyrészt, keletről származik, amely a nyugati ember számára már önmagában rejtélyes, izgalmas. Egyébként az elbeszélésekben a vajda kegyetlenkedését általában eltúlozták. Mivel megvolt a vásárlóképes kereslet, a nyomdászok hatalmas üzletet láttak a Drakula-sztorikban. Az első ilyen kiadványok Németországban láttak napvilágot, főként az erdélyi szászoknak köszönhetően.

Egy biztos: a feltárt pincerendszert már tavaly visszatemették, de bármikor átalakítható úgy, hogy látogatókat is fogadhasson. Ahogy az már megszokott, pénz nincs a beruházásra, pedig világszenzációval bővülhetne a pécsi turisztikai kínálat.


Képünk a pincerendszer feltárásakor készült.

Palotás Péter - Fotó: Dittrich Éva