Diákmunka: 500 körül az órabér

2010. július 06. kedd 18:59

Diákmunka: 500 körül az órabér
A nyár beköszöntével a diákok jelentős része szeretne munkát vállalni, ami a rossz gazdasági helyzet miatt manapság már nem csak a zsebpénz, hanem a családok megélhetése szempontjából is fontos.

Bár sok esetben a magasabb fizetés csábító lehet, nem ajánlott szerződés nélkül munkába állni, a diákok ugyanis ebben az esetben semmilyen védelemben nem részesülnek. Így a nem megfelelő munkakörülményeken túl könnyen előfordulhat, hogy az elvégzett munkának csak a pihenés a jutalma - a bért ugyanis nem fizeti ki a munkaadó. Érdemes tehát felkeresni egy diákmunka szövetséget, és az ő segítségükkel állást találni.

Ha munkavállalásról van szó, a különböző korosztályokra más és más szabályok vonatkoznak. Diákmunkát tizenöt éves korától vállalhat a nebuló, azonban ekkor még szükséges a szülői engedély is.

Ha már betöltötte a tizenhatodik életévét, szülői beleegyezés nélkül is dolgozhat, kivéve éjjeli műszakban, illetve vasárnap. Megkötések nélkül csak a nagykorúvá válás után lehet munkába állni. Fontos, hogy a leendő diákmunkástól a szövetkezetek az adott évre vagy félévre szóló iskolalátogatási vagy tanulói jogviszony-igazolást kérnek, így érdemes ezeket a papírokat már a regisztráció előtt kikérni az oktatási intézménytől.

A korosztályok munkavállalási szokásai is eltérnek egymástól.

Amíg a középiskolások előtt lényegében csak a téli és a nyári szünetben adódik lehetőség pénzkeresésre, addig az egyetemisták és főiskolások a rugalmasabb órabeosztás és az esetleges évhalasztás miatt könnyebben tudnak hosszabb távú munkát is vállalni. A munkaadók többsége nyáron el is várja, hogy minden hétköznap napi hét-nyolc órában dolgozzon a diákmunkás.

-A legnépszerűbb munkakör ebben az évben is az irodai, a legnagyobb számban azonban a különböző mezőgazdasági feladatokra keresünk munkavállalókat - mondta Egerszegi Zoltán, a pécsi Meló-Diák egyik vezetője.

A diákmunkáért kapott fizetés általában a minimálbér (423 Ft/óra) és a 600 forintos órabér között mozog. A magasabb juttatásért a munkaadók valami „pluszt" is várnak a diáktól, ez általában a nyelvvizsga, vagy szakirányú képzésben való részvétel.

A gazdasági válság a diákmelót sem kímélte, a recesszió átrendezte a piacot:

- Csökkenést tapasztaltunk a munkahelyek számát illetően, főleg az ipari és irodai munkák tekintetében, ezt a hiányt azonban idén kompenzálni tudja a megnövekedett mezőgazdasági igény - tudtuk meg Egerszegi Zoltántól.

A pécsi diákmunka szövetkezetek kínálata azonban nem merül ki a kukoricacímerezésben és a futószalag melletti munkákban: keresnek még többek közt bolti árufeltöltőt és pénztárost, úszómestert, telefonos operátort, de pénzt lehet keresni akár bulifotózással és szórólapozással is.


Képünk illusztráció.

Palotás Péter