Csepeli László: "Mivel nem volt kommunizmus, a kommunizmus áldozatairól sem lehet beszélni"

2013. május 08. szerda 19:44

Csepeli László:

Nem volt unalmas az idei május elseje Pécsett: a Magyarországi Munkáspárt 2006 és a Zöld Baloldal felvonulásán előkerültek az önkényuralmi jelképnek minősülő vörös csillagok, s kisebb inzultus is kerekedett a felvonulók és a Jobbik ifjúsági tagozatának néhány tagja között. A jobboldali párt feljelentést tett a tiltott szimbólumok használata miatt, a rendőrség pedig nyomozást rendelt el az ügyben. Csepeli László, a Munkáspárt 2006 pécsi elnöke szerint "a vörös csillag munkásmozgalmi jelkép, s nem provokatív a kommunizmus áldozatai számára, miután véleménye szerint kommunizmus nem is létezett - sem Magyarországon, sem máshol a világon".


A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság a Jobbik feljelentése nyomán eljárást indított a nemzetiszocialista és a kommunista rendszerek bűneinek nyilvános megtagadása bűncselekmény alapos gyanúja miatt a május elsején Pécsett történtek következményeként. A Munkáspárt 2006 közleményben tudatta, hogy állnak a feljelentés elé, és az esetleges bírósági tárgyaláson megerősítik a „vörös csillag viselésének jogosságát".

Csepeli László, a baloldali párt pécsi elnöke a Pécsi Újság.hu megkeresésére azt mondta, hogy egyelőre ő sem tud többet a folyamatban lévő nyomozásról, mint ami a sajtóban már megjelent. A helyi pártelnök az eredetileg a munkásmozgalom, majd a kommunista diktatúra jelképének számító vörös csillag viselésére vonatkozó kérdésünkre ekképpen reagált:

- Nem volt kommunizmus Magyarországon, de sehol a világon sem. Mi a szocializmus alapjait raktuk le a világháború után. Így tehát nem lehet a kommunizmus áldozatairól sem beszélni - fogalmazott velősen Csepeli László, aki szerint a regnáló szocializmusban sem voltak áldozatok. (A recski táborra és a Gulágra vonatkozó kérdésünk megválaszolatlan maradt, illetve Csepeli úgy fogalmazott, hogy gyerekként nem érezte a korszak áldozatairól szóló társadalmi visszhang hatását...)

A Baranyában - Csepeli elmondása szerint - mintegy kétszáz, Pécsett pedig száz taggal rendelkező Munkáspárt 2006 helyi vezetője amondó, hogy nosztalgiája a kádári rezsim iránt "eléggé kézenfekvő".

- Abban a korban sokkal jobban éltünk, sokkal jobban éreztük magunkat, jobb volt a megélhetésünk, nagyobb volt a közbiztonság. Nem máról holnapra éltünk, folyamatosan tudtunk készülni a jövőre. Minden évben el tudtunk menni nyaralni a családommal, voltak munkahelyek, dolgoztunk. Én úgy emlékszem vissza arra az időszakra, hogy nyugodt körülmények között éltünk, senkit nem bántottak, senkinek sem kellett félnie.

A munkáspárti vezető egyébként „ki meri jelenteni", hogy „abban az időben nagyobb demokrácia volt, mint most".

- Én már akkor is szerettem politizálni, társadalmi munkát is végeztem. Szakszervezeti vezető voltam és kiálltam a dolgozók mellett. Ki tudtam és ki is mertem mondani a véleményemet, de soha senki nem bántott érte. Az igaz, hogy előtte, a Rákosi-korszak nem volt elfogadható, nem úgy alakultak a dolgok, ahogy kellett volna. Az államosítás kellett az ország újjáépítéséhez, a szegénység felszámolásához - adott számot szociális érzékenységéről a pártvezető, aki azt a mindennapokban is gyakorolja, mivel rendszeresen visz ruhákat a rászorulóknak a baranyai falvakba.

Csepeli László a legutóbbi önkormányzati választáson a második helyet szerezte meg választókörzetében, a voksok harminc százalékát besöpörve. Mint mondja, jövőre is indul a megmérettetésen, mert érzi, hogy az emberek elfogadják a pártot és személyét is.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva