Bokor már nem a mérleg nyelve

2010. október 15. péntek 18:58

Bokor már nem a mérleg nyelve
A Baranya megyei önkormányzat csütörtökön tartotta alakuló ülését, a jelentősen megváltozott összetételű képviselő-testülettel vág neki a következő négy évnek. A negyvenről tizenkilenc fősre olvadt közgyűlésben fog újra az érdemi munkába Bokor Béla (képünkön), aki a Baranyai Emberekért Szövetség (BESZ) színeiben jutott újra a közgyűlésbe.

A korábbi felállásban gyakorlatilag a mérleg nyelvét jelentette az általa és Weisz Péter által alkotott BESZ-frakció - a semelyik képviselőcsoporthoz sem tartozó Marenics Jánossal és a Független Polgári Frakcióban tevékenykedő, a Fideszből kiugrott Tusnádi Tamással és Kustos Rolanddal egyetemben -, hiszen a tizenkilenc fős Fidesz-KDNP és a tizenöt képviselőből álló szocialista tömörülés közötti sok-sok politikai huzavona során döntésük meghatározó volt egy-egy jelentősebb határozat meghozatalakor.

Ez a meghatározó szerep a most frissen alakult megyei közgyűlés összetételét látva jelentősen csorbulni látszik, az egyértelmű kormánypárti fölény felveti azt a kérdést, hogy milyen szerepe lehet a jövőben a "baranyai embereket" most már egyedül képviselő politikusnak - és mi lehet a sorsa az általa irányított kulturális és idegenforgalmi központnak. Rossznyelvek szerint ugyanis Bokor Béla ereje döntően képviselői pozíciójában volt keresendő, de mivel - a politológiában ismert szakszóval - "zsarolási potenciálja" október 3-án a minimálisra apadt, akár még az is előfordulhat, hogy az általa vezett intézmény sorsa is bizonytalanná válik.

Az immár negyedik ciklusát kezdő Bokor Béla által vezetett szakmódszertani központ fennmaradása illetve esetleges megszűnése évről évre foglalkoztatja az intézmény munkatársait. A jelenleg tizenegy fővel dolgozó intézmény mintegy 60-80 millióból gazdálkodik, s egész évben számos rendezvény és programsorozat megszervezésében és lebonyolításában vesz részt - a pécsiek számára a legismertebb a Szőlő és Bor Ünnepe lehet, de a határon túli magyarsággal kapcsolatos események és fesztiválok megrendezése is az intézményhez köthető.

A jelenleg a nyolcvanas években még pártszékházként funkcionáló József Attila úti épületben működő kulturális és idegenforgalmi központ sorsáról egyelőre nincs döntés.

Egyes hírek szerint a januárban felállítandó megyei kormányhivatal az épületben kaphat helyet - lévén ott végzi tevékenységét a közigazgatási hivatal, amely az új szerv alapját képezi majd - s ez is befolyásolhatja a kulturális intézmény jövőjét.


H. L. B.