Bencsik István életmű-kiállítása a Pécsi Galériában

2010. október 20. szerda 17:41

Sajtóközlemény.

„Életmű-kiállítással tisztelegnek Bencsik István előtt

Pécs 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa, így képzőművészeti szempontból is a régió legfontosabb kulturális központja. Az EKF kiemelt életmű-kiállítási programja arra vállalkozik, hogy a kiemelkedő pécsi képzőművészeket hazai és európai kontextusba helyezze, így lett a program része Bencsik István (1931-) szobrászművész retrospektív igényű kiállítása, mely 2010. október 22-én 17 órakor nyílik meg a Pécsi Galériában.

Bencsik Istvánnak 1994-ben volt Pécsett utoljára önálló tárlata, a mintegy négy évtizedet átívelő alkotói munkásság bemutatása párhuzamos helyszíneken, eltérő médiumokban történik. Az életmű prezentációjának három pillére: a két helyszínen megvalósuló életmű-kiállítás, a katalógus és az alkotói honlap. A különböző helyszíneken egy időben megvalósuló bemutatók lehetővé teszik az életmű tágabb szövegkörnyezetbe helyezését, új hangsúlyok megteremtését: Bencsik István művészetében legalább olyan fontos szerep hárul a művész oktatói-pedagógiai munkásságára, közéleti szervezői tevékenységére, mint munkáinak hatástörténeti recepciójára. A párhuzamos kiállítások és események a művek mellett dokumentumok, archív anyagok és videók bemutatásával igyekeznek teljesebb képet rajzolni a meghatározó jelentőségű pécsi mester tevékenységéről, életútjáról.

Bencsik István pályája kezdetén lírai, figurális szobrokat alkotott. 1968-tól az emberi mellkas térbeli koordinátái alapján orvosi célra, fakockákból ragasztott, összecsiszolt, plasztikus, felnagyított, objektívan ábrázolt torzókat mintázott. Ugyanebben az időben fémlemezből hajtogatással, gyűréssel szobrokat hozott létre, illetve fémtárgyakat alakított át amorf alakzatokká, és drótplasztikákat készített. Az 1970-es évek elején a villányi és a nagyatádi alkotótelepen nonfiguratív szobrokat faragott. A 70-es évek második felétől a torzó lesz művészetében a meghatározó motívum. A torzók folytatásai a testrészleteket ábrázoló nagyméretű kő-, fa- és márványszobrai és a 80-as évek második felétől születő, ujj-részletekből épülő sorozata.

Műveit közgyűjtemények őrzik: megtalálhatók a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban, a pécsi Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtárában, a volosi Kortárs Szobrászati Gyűjteményben és a Magyar Nemzeti Galériában. Nagyméretű kőszobrai állnak a villányi szoborparkban, Tokorozawaban, Kyosato-ban és Fujimi-Kogenben (Japán), Volosban (Görögország), a svédországi Anders Wall-gyűjteményben, Lahrban (Németország) Szigetváron és Pécsen.

Pécs2010 Sajtóiroda”

EQM