Bekeményít a város - évente 20 milliót költünk illegális szeméthegyekre

2014. március 14. péntek 12:08

Bekeményít a város - évente 20 milliót költünk illegális szeméthegyekre

Megunták az önkormányzati vezetők, hogy Pécs gyakorlatilag minden városrészében feltűntek már az illegális szemétlerakók, ezért a hatósággal karöltve szigorú ellenőrzésekbe kezdtek. A szemétkupacok felszámolására Pécsett évente összesen több mint húszmillió forintot költenek.

Többek közt az Edison út környékén, a Melinda utca garázssoron, György-telepen, a Magtár utcában, Égervölgyben és a Mecsek kiemelt helyein (például a Málics Ottó úton vagy éppen a Bárány tetőn) is szemétkupacok csúfítják a várost.


- Sajnos az elmúlt évekhez képest gyakrabban találunk, elsősorban építési törmelékből álló illegális hulladéklerakót - mondja Rácz Henriett, a BIOKOM Nonprofit Kft. ügyfélkapcsolati és koordinációs vezetője.

Mint megtudtuk, a városüzemeltetési cég a szelektív gyűjtőszigetek környékére tett hulladékot, valamint a kisebb-nagyobb illegális szemétkupacokat is elviszi.

- Tavaly nagyságrendileg tízmillió forintot fordítottunk erre, de hulladéklerakók megszüntetésére a START Munkaprogram keretében is lehetőség nyílt, szintén tízmillió forintos nagyságban - számolt Rácz Henriett.

A legtöbb esetben nem állapítható meg az elkövető kiléte, ha mégis nyilvánvaló, hogy ki hordta oda a szemetet, a BIOKOM megteszi a feljelentést az illetékes szervezetnél.

- Akadnak olyan esetek, amikor a hulladékot átnézve egyértelműen kiderül, kitől származik. A tapasztalatok azt mutatják, nehéz büntetést kiszabni, gyakran ugyanis arra hivatkoznak az érintettek, hogy a hulladékot nem ők vitték oda. Az ilyen esetekben a közterület-felügyelethez fordulunk, amely mint hatóság felszólítja a tulajdonost a hulladék elszállíttatására - fogalmazott az ügyfélkapcsolati és koordinációs vezető.

Az illegális hulladéklerakók megszaporodását a pécsi városházán sem nézik jó szemmel, a jövőben szigorúbban lépnek fel.

- Szeretnénk megelőzni, hogy újabb építési törmelékekből emelt rakások jelenjenek meg a városban, ezért szigorúbb ellenőrzést vezetünk be - tájékoztatta hírportálunkat Kővári János, a Természeti és Emberi Erőforrás Fejlesztési Bizottság elnöke. Hozzátette, a cél, hogy az illegálisan lerakott sitt a legális lerakóba kerüljön, már csak azért is, mert a törmelék jelentős része újrahasznosítható. Kővári leszögezte, a probléma megoldása érdekében a környezetvédelmi felügyelőség hathatós segítségére is számítanak.

 

Palotás P.