Bekeményít a Forrásház: jöhet a teljes vízkorlátozás

2011. május 15. vasárnap 18:31

Bekeményít a Forrásház: jöhet a teljes vízkorlátozás

Jelentősen megnőtt a Tettye Forrásház szolgáltatási területén a komoly tartozással rendelkezők aránya. A társaság mintegy 150-180 milliós kintlévősége decemberre harminc-negyven százalékkal emelkedett, így a tavalyi év végére megközelítette a 250 millió forintot. Sándor Zsolt, a vízszolgáltató ügyvezető igazgatója azt mondja, ezentúl sokkal szigorúbbak lesznek az adósságkezelés terén. A régóta nem fizető fogyasztók nem kerülhetik el - végső esetben - a teljes vízkorlátozást sem.

A Tettye Forrásház az elmúlt hetekben mintegy hatezer fizetési emlékeztetőt és felszólító levelet postázott vízdíjhátralékkal rendelkező ügyfelei részére.

- Eddig egy korábbi gyakorlat alapján kialakult rutin szerint jártunk el az ilyen esetekben, mostantól azonban szigorúbb és következetesebb lesz az eljárásrendünk - fogalmazott Sándor Zsolt.

Nyirati: a Vízműnél ilyen nem volt

Reális-e ekkora kintlévőség egy vízszolgáltató esetében? 
Nyirati Istvánt, a Pécsi Vízmű Zrt. vezetője szerint csak akkor mondható valósnak ez az összeg, ha a szolgáltató rosszul számláz, azaz lényegében attól, hogy mennyire végzi jól a dolgát. Nyirati hozzátette, hogy a Vízmű esetében sosem volt ekkora tartozás-állomány a fogyasztók részéről a társaság felé.
Az igazgató azt reméli, hogy a megnövekedett kintlévőség-állományt minél hamarabb sikerül a korábbi szintre csökkenteni.

Amennyiben mégis odáig fajul a helyzet, hogy a szolgáltató kénytelen vízkorlátozást végrehajtani, akkor előbb a fogyasztó lakásában, a mellékmérőnél próbálják azt elvégezni. Több sikertelen próbálkozás után azonban a bekötővezetéknél zárják el a vizet - ez több százezer forintos költséggel jár, amit természetesen a fogyasztónak kell kifizetnie.

Társasházak esetében egy notórius nem fizető lakó miatt - akkor, ha nem sikerül otthonában elzárni a vizet - az egész épület „víztelenítése" is megtörténhet, ám ez csak abban az esetben következhet be, ha magának a társasháznak is jelentős tartozása van.

A Forrásház mindenesetre a probléma megoldása érdekében ezentúl pontos, dátummal ellátott számlákat küld ki az érintettek felé, így senki sem hivatkozhat arra, hogy neki nincs információja arról, hogy milyen kényszerintézkedéseket kell foganatosítania a szolgáltatónak vele szemben.

H. L. B. - Illusztráció: Dittrich Éva