Behajtókra bízták: több mint tízezer potyautas tartozik a pécsi buszos cégnek
2016. szeptember 04. vasárnap 17:28

Követeléskezelésre szakosodott cégre bízza az önkormányzat a Pécsett jegy vagy bérlet nélkül buszozók, lebukott bliccelők be nem fizetett tartozásainak behajtását. Nem csekély összegről van szó: három év leforgása alatt több mint tízezer potyautas összesen majd' egymilliárdos tartozást halmozott fel.
Úgy tűnik, Pécsett sokan nemcsak jegyet, bérletet nem hajlandók venni a buszokon, hanem ha lebuknak, a pótdíjakat sem fizetik be.
Ezt támasztja alá, hogy míg a 2012-ben megbüntetettek közül 1 782-en összesen 81 millióval maradtak adósak, tavalyról már 2800-an 210 millióval lógnak. A szóban forgó négy év alatt több mint tízezren összességében 860 millióval maradtak adósai a buszos cégnek.
A helyzetet bonyolítja, hogy a Tüke Busz Zrt. idéntől a jegy- és bérletértékesítési, valamint az utazási jogosultság ellenőrzéséhez kapcsolódó korábbi feladatait átadta a BIOKOM-nak. Ebből következően a Tüke már nem bírságol, viszont a megmaradt követelések behajtása a cég feladata maradt.
Erre, valamint arra is tekintettel, hogy a gyakorlati tapasztalatok szerint a behajtás költségei meghaladják az abból befolyó bevételeket (például tavaly alig hatmilliót tudtak beszedni, a behajtás költsége pedig ennek a duplája volt), a Tüke Busz Zrt. olyan megoldást keresett, amely biztosítja azt, hogy a meglévő pótdíj állományból minimális költségek mellett a lehető legtöbb bevételhez jusson.
Követeléskezelésre szakosodott szervezetekkel kezdtek tárgyalásokat, majd írásos vételi ajánlatokat kértek be. Girán János, Pécs alpolgármesterének javaslatára a nyári szünetét töltő közgyűlés helyett döntési helyzetben lévő Jogi- és Ügyrendi Bizottság a napokban úgy határozott, hogy a legjobb ajánlatot (ami 18. 820. 138 forint volt) kínáló céggel szerződést kötnek, így a jövőben az ő dolguk lesz próbálkozni a behajtással.
Mi történik ezt követően?
Hatékony az ellenőrzés
Az elmúlt négy év során a legtöbben, 4327-en, 2013-ban buktak le a pécsi buszokon a bliccelők közül. Azóta a számuk folyamatosan csökken, tavaly már „csak" 2870 potyautast bírságoltak meg. Mindebből az a következtetés is levonható, hogy az ellenőrzések gyakorisága miatt egyre kevesebben kockáztatják meg a jegy vagy bérlet nélkül való utazást.
A követeléskezelő cégek első körben tájékoztatják az adóst - levélben vagy/és személyesen tartozásáról. Reklamáció esetén pedig - mely adódhat valamilyen félreértésből vagy adminisztrációs hibából - közvetítőként vesznek részt.
Amennyiben az érintett átmenetileg fizetésképtelenné válik, tehát nem képes rendezni tartozásait, akkor részletfizetés felajánlásával segíthetik, ami a leggyakoribb megoldás.
Adott esetben a további kamatoktól való eltekintés, esetleg kamatkönnyítés, és nagyon ritka méltányossági esetekben a követelés bizonyos részétől való eltekintés is előfordulhat.
Abban az esetben, ha az illető teljesen elzárkózik a követelés rendezésétől, akkor a követeléskezelő cég jogi útra tereli a követelést.
Ez a gyakorlatban magánszemélyek esetén fizetési meghagyást jelent, melynek - ha nem ismerjük el a tartozást - 15 napon belül ellentmondhatunk, s perre is mehetünk. Ha ezt nem tesszük, akkor jogerőre emelkedik, és behajthatóvá válik a követelés. Ilyenkor a követeléskezelő végrehajtó kijelölését kérheti, aki az összeg nagyságától függően munkabér-letiltástól kezdve jelzálog-jog bejegyzésen át akár az ingó- és ingatlanvagyon árvereztetésének lehetőségével is élhet.
Képünk illusztráció.
M. B. - Fotó: Dittrich Éva (archív)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...
- Januártól tovább emelkedik a...
- Viharokkal ér véget vasárnap a májusi...
- Ismét szakvezetéssel járhatjuk be a...
- Jövő csütörtökön ismét féláron...
- Zajlik a tavaszi lomtalanítás...
- Két autó ütközött Harkányban, ketten...
- Újabb horrorkaravánokra csaptak le a...