Az ország egyik legmagasabb toronydarujával bontják februártól a Magasházat
2015. december 03. csütörtök 15:03

A napokban megindultak az előkészítő munkálatok a Magasház bontása kapcsán, adta hírül a kivitelező, a Strabag- MML Kft. - Land-Bau Kft. Vasárnap nem, hétköznap reggel nyolc és este hat között dolgoznak majd a munkások.
A cégek közleménye szerint elkezdődött a Magasház környezetében lévő köz- és lakóépületek felmérése. Az épület közvetlen szomszédságában fekvő, közvetlenül érintett ingatlanok esetében belső és külső a távolabbi ingatlanok és az utak esetében a külső állapotok rögzítésére kerül sor.
Ennek célja, hogy a környező ingatlanok jelenlegi műszaki állapota mind fotóval, mind szöveges formában rögzítsék, hogy később, az esetleges vitás kérdéseket a felek békésen tudják orvosolni.
Az állapotfelméréssel egyidejűleg elindult az épület körüli 16 méteres védőzóna kialakítása. Ennek első lépéseként a Hungária út érintett szakaszának elterelése érdekében megépítenek egy új útszakaszt.
A 100 méter hosszú ideiglenes elkerülő út az elkészült, hatóságilag engedélyezett tervek alapján a 25 emeletes épülettől északra, a Rókus utcai kereszteződéstől a belváros irányába haladva épül meg. Az új út a Nagy Jenő út Hungária út találkozásánál csatlakozik vissza a Hungária úthoz.
A bontási munkák alatt a gépjárműforgalom és a tömegközlekedés ezen a kétszer egysávos úton zajlik majd, biztosítva a városrészek kapcsolatát, tehermentesítve a környező utakat a túlzott forgalomnövekedéstől.
A tervezés során elsődleges szempont volt, hogy a közelben lévő intézmények, lakóházak mindennapi életét a lehető legkisebb mértékben befolyásolja a megépülő út.
További cél, hogy mind a gépkocsi-, mind a gyalogos közlekedés a lehető legnagyobb biztonsággal valósulhasson meg. Ezért ezen az érintett elkerülő úton 20 km/órával haladhat csak a járműforgalom. A gyalogosok számára pedig egy fedett, védőtetővel ellátott gyalogos folyosó épül.
A forgalom átterelésére az új útszakasz forgalomba helyezési eljárást követően várhatóan jövő év januárjában kerül sor.
Az épületegyüttes bontási munkái a toronyház déli oldalán lévő, életveszélyessé minősített üvegvisszaváltó épület bontásával kezdődnek ezekben a napokban.
A védőzóna kiépítését követően felállítják Magyarország egyik legmagasabb toronydaruját az épület keleti homlokzatánál. A berendezés a bontáshoz szükséges segédszerkezetek, gépek, eszközök és a bontásból kikerülő építőanyagok mozgatását szolgálja majd.
A 25 emeletes épületének bontási munkálatai a fent felsorolt előkészítő munkálatok elkészültét követően várhatóan 2016. februárjában kezdődnek meg és 2016. év végéig befejeződnek.
A bontási munkák a legfelső szintről lefelé indulva az épületszerkezeti elemek szétdarabolásával fognak történni.
A balesetveszély csökkentése érdekében egy kétszintes, Magyarországon eddig nem használt védőpalánk-rendszert alakítanak ki, ami bontási munkák előrehaladtával folyamatosan lejjebb kerül.
A bontási munkák során több alkalommal sor kerül a fellépő zaj - és porterhelés mérésére a Magasház környékén, a közeli épületeknél. A munkavégzés hétköznap 8-18 óra, szombaton 9-16 óra között zajlik, vasárnap és munkaszüneti napokon pedig szünetel.
A bontásból kikerülő bontott építőanyagokat jelentős mértékben újrahasznosítják, de nem az épület környezetében, hanem attól távol, lakott területen kívüli, arra alkalmas telephelyen.
A szállítás a Megyeri téren keresztül történik, azonban naponta mindösszesen 8-10 teherautó elhaladásával kell számolni, ami túlzottan nem fogja terhelni a környék forgalmát.
A Magasház bontása alatt a környező utakat, járdákat a kivitelezők rendszeresen, visszatérő jelleggel takarítják majd.
A Magasház elbontása - fogalmaztak - közös érdekünk, a bontás során minden olyan intézkedést megteszünk, hogy minél kisebb mértékben befolyásoljuk a környék életét, de biztosan mindenki részéről szükség lesz kompromisszumokra. A pécsiek, a környéken élők türelmét és megértését előre is köszönik, zárul a cég közleménye.
Képünkön: dolgoznak a munkások a bontás előkészületein.
Forrás: EQM - Strabag- MML Kft. - Land-Bau Kft. - Fotó: MTI/Sóki Tamás
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Elismerést vehetett át a Pécsi...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...