Amerikából lopott ötletet Illa?
2010. szeptember 26. vasárnap 18:57
Aknai Tamás egyetemi tanár, a PTE művészeti karának oktatója egy nemrég megjelent írásában utal arra, hogy az 1944-ben városunkból elhurcolt zsidó deportáltak emlékére a vasútállomáson júliusban felállított emlékmű gyakorlatilag „másolata" egy amerikai képzőművész, Jonathan Borofsky 2002-ben, a Texas állambeli Fort Worth-ben emelt, „Férfi aktatáskával" című művének.
"Ki engedte, hogy Illa Gábor lemásolja a zsidó deportáltak emlékművéhez Jonathan Borofsky 2002-es texasi szobrát? Nem volt senki a bíráló bizottságban, aki tájékozott lett volna a mai szobrászat ügyeiről?" - teszi fel a kérdést írásában Aknai.
Az egyetemi tanár ugyanakkor munkatársunk kérdésére már óvatosabban fogalmazott.
Nyilatkozata szerint „aki járatos is egy kicsit a művészettörténetben, az tudja, hogy egy időben több helyen is megjelenhetnek ugyanazok a megoldások". Szerinte a bírálóbizottság tagjainak kellett volna körültekintőbben dönteniük, hogy ne következzen be ilyen "malőr". Hozzátette: a fiatal magyar képzőművész „nyilván vétlen ebben a dologban".
A bírálóbizottság tagjai voltak
Szabó György szobrászművész, a bizottság elnöke, Boros Géza művészettörténész, Gaál Tamás szobrászművész, ifj. Pál Mihály szobrászművész, Százados László művészettörténész, továbbá a Képző- és Iparművészeti Lektorátus részéről Kertész László igazgató és Prokai Gábor, a Művészeti Osztály osztályvezetője.
Az alapítvány egyébként 2009-ben pályázott és nyert kétmillió forintot az emlékmű felállításához a Képző- és Iparművészeti Lektorátustól. Az intézmény bírálóbizottságának tagjai elismert művészettörténészek és szobrászművészek voltak.
Ők megállapították, hogy "jól sikerült az embercsoportot ábrázoló sztélé. Az embereket a vállak és fejek körvonala érzékelteti, ami művészileg egyedien megoldott. Az absztrahált ábrázolás megfelelő mértékű, a csoport karaktere felismerhető. A kiérlelt, mementóként ható sziluett egyértelmű asszociációkat kelt" - olvasható az alapítvány honlapján közzétett szakvéleményben.
Noha a két szobor teljesen eltérő értelmezési keretet ad, a megformálás módja azonban kísértetiesen hasonló... Ugyanakkor felmerül a kérdés: hogyan lehetséges az, hogy neves művészek és teoretikusok nincsenek eléggé "képben" a kortárs képzőművészetet illetően?
H. L. B. - Fotó: Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Viharos széllel, esővel érkezik a...
- Lángra kaptak egy fémhulladéktelepen...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...
- Heves zivatarok veszélyére...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Egyre több az ügy, de állják a sarat...
- Nem drónok miatt kaptak éles...
- A PTE klinikáján végeztek először...
- Pécsi áruházban is dedikált a magát...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...