Álljon meg a menet: elzálogosítják Pécs jövőjét!

2008. április 27. vasárnap 18:44

Álljon meg a menet: elzálogosítják Pécs jövőjét!
Mint arról beszámoltunk, a Zsolnay évek alatt jelentős tartozást halmozott fel a korábbi tulajdonosokkal szemben. A hitelek nagy részét ugyan kiegyenlítették, de újabb jelzálogot jegyeztek be négy városi ingatlanra - ám az EIB-hitel miatt még 59 ingatlant is megterhelnek, ugyanígy.

A manufaktúrának az elmúlt hónapokban végrehajtott tőkeemelés után továbbra is megmaradt a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) felé egy 260 milliós tartozása, melynek kiegyenlítését 2017-ig kell a részvénytársaságnak teljesítenie.

Az MFB ellenben kevésnek találta - az EKF-ben nem érintett - gyárépületekre bejegyezni kívánt hatszázmilliós jelzálogot, így újabb biztosítékot kérve további négy ingatlanra - például az Örökség Házra, vagy a Pécs TV otthonára - jegyeztek be jelzálogot, 300 millió forint értékben.

"Több, mint kockázatos"

Nagy Csaba, a pénzügyi bizottság fideszes elnöke szerint, bár nem valószínű, hogy az önkormányzat elveszíti fizetőképességét, de városvezetés hozzáállását felelőtlennek tartja, hiszen, mint mondja, "a következő években bármi közbejöhet, akkor pedig Pécs súlyos bajba kerül".
Miután a város mozgástere teljesen leszűkült, s szinte minden, még piacra dobható ingatlant jelzálog terhel, immár több mint kockázatos az, amit a költségvetéssel művelnek a városvezetők - tette hozzá.

Mint megtudtuk, az Európa Kulturális Fővárosa-program előfinanszírozásához, illetve az EKF-hez kapcsolódó fejlesztésekhez az Európai Beruházási Banktól (EIB) felvenni kívánt 10 milliárdos hitelkerethez további 59 pécsi ingatlanra kerül jelzálogbejegyzés - 7,3 milliárd forint értékben.

Tóth Bertalan alpolgármester szerint a Zsolnay esetében ugyan sokallták a 259 milliós tartozáshoz képest a bank által kért többszörös biztosítékot, ám, a gyárban megvalósítandó kulturális negyed kialakításának érdekében mindenképpen szükség volt a mihamarabbi megállapodásra, ezért elfogadták a pénzintézet biztosítékokra vonatkozó ajánlatát.

Hozzátette, az érintett ingatlanok a jövőben is a köz szolgálatát ellátó funkcióval bírnak, s nem tartoznak az esetlegesen eladásra kínált vagyontárgyak közé.

Elmondta, hogy az EIB-hitel kapcsán például a sportcsarnokra is jelzálogjogot jegyeztetnek be. Az alpolgármester szerint miután minden hitelnek más és más az ütemezése, és kiszámolták, hogy mire az egyik lefut, addigra a másik törlesztésébe kezdhetnek, nem tartja elképzelhetőnek, hogy az érintett vagyontól a hitelek miatt meg kellene válnia Pécsnek. Magyarázatként hozzáfűzte, a város jelenlegi és jövőbeni hiteltörlesztése a költségvetésből finanszírozható.

B. M. - Fotó: Dittrich Éva