Alig használhatók Pécs közműtérképei, ami életveszélyes is lehet

2009. március 06. péntek 19:42

Két évvel ezelőtt jelentették be a városházán, hogy egységesen, digitális formában teszik majd közzé közműhálózatainak térképét a különböző szolgáltatók. A szoftver el is készült, ám a vállalatok csak felemás lelkesedéssel biztosították a szükséges adatokat. Pontos közműtérkép híján így a városban továbbra is előfordulhatnak olyan balesetek, amelyek akár emberéletet is követelhetnek - derült ki egy minap rendezett bizottsági ülésen.

Pécsett napi eseménynek számít, hogy órákra elmegy az áram, megszűnik a gázszolgáltatás, vagy éppen a telefonvonalak szakadnak meg.

A bosszúságok kiváltó oka leggyakrabban az, hogy építőmunkások vágják el egyik-másik szolgáltató földvezetékét, mert a rendelkezésükre bocsátott térkép nem pontosan jelzi annak helyét. Mint ismert, a tavalyi gázömlésekhez és az Ybl utcai robbanáshoz is részben hasonló hiányosságok vezethettek.

Pedig a város önkormányzata már két évvel ezelőtt biztosított egy keretrendszert az ilyen jellegű hibák megszüntetését, vagy legalábbis mérséklődését elősegítendő. Egy összesen 620 millió forintos, elektronikus önkormányzati programba kezdtek ugyanis bele, s ennek volt része a hazánkban ritkaságszámba menő szisztéma.

Az egységes, digitális közmű-nyilvántartási rendszerhez - ennek célja, hogy egy térképen látszódjék minden, a föld mélyén megbújó közművezeték - a Pécsi Vízmű Zrt. csatlakozott elsőként, de a Magyar Telekom Nyrt., a Pécs Holding, és a Pétáv is biztosította a szükséges adatokat. Legutóbb az Invitel jelentkezett be, hogy szívesen használná a rendszert, s ígéretet tett a mindehhez a szükséges adatállomány biztosításához is.

A többi szolgáltató szándékát eleddig azonban nem követték tettek.

A minap rendezett kommunális bizottsági ülésen a kereszténydemokrata Erb József fejezte ki sajnálatát, hogy a térkép évek alatt sem érte el célját, ráadásul egy jól működő rendszerrel egy ember életét is meg lehetett volna menteni - utalt a tavalyi gázrobbanás következményére.

A testület szocialista tagja, Sarkadi Gábor is elismerte: az elektronikus közműtérkép mai állapotában félkész munka, s nem mentek olyan ütemben az adatfeltöltések sem, ahogy arra előzetesen számítottak. Hozzátette: mindez szerinte nem az önkormányzaton múlt, hiszen a szolgáltatóknak biztosították a platformot, s fel is szólították őket, hogy éljenek a rendszer adta lehetőségekkel. Ő is támogatta Erb azon javaslatát, hogy az önkormányzat, gyakoroljon nagyobb nyomást az érintett, mulasztásban lévő cégekre.

Dobi Ferenc, a városfejlesztési főosztály illetékese azonban az ülésen közölte: nagyon optimális forgatókönyv esetén is minimum két év kell még, hogy valóban úgy funkcionálhasson a rendszer, ahogy azt az emberek várnák.

Elmondta, az E.on, amelynek Pécsett a gáz- és áramszolgáltatási üzletága is jelen van, mindeddig negligálta az adatok megadását, így a náluk lévő közműtérképeket nem sikerült digitalizálni. Mint mondta, tudomása szerint a vállalatnak az áramkábelek elhelyezkedéséről jó minőségű, de részben csak papír alapon meglévő térképei vannak, a gázvezetékekről pedig hiányos, pontatlan, és bonyolult iratok állnak rendelkezésre. Elmondta: a multi mostanában mozdult el a holtpontról, s kezdett hozzá adatainak pontosításához - a munka azonban nagyon bonyolultnak és hosszadalmasnak ígérkezik.

Közölte: ha a vezetékeket bizonyíthatóan a szolgáltató pontatlan térképei miatt vágják el, akkor a károkért (a pécsi eseteket még mindig vizsgálják a hatóságok - minden bizonnyal hosszú pereskedésre van kilátás) az érintett közműcégnek kell vállalnia a felelősséget. Az önkormányzat egyébként tavaly többek között az E.on-tól is bekérte a meglévő térképek másolatait, hogy egy esetleges újabb malőr esetén a tűzoltók és katasztrófavédők pillanatok alatt hozzájuthassanak a fontos iratokhoz.

Információink szerint ugyanakkor például a gázvezetékek nyomvonala olyannyira nem pontos ezekben a dokumentumokban, hogy sokszor a valóságban több méterrel is odébb halad a cső, mint ahogy azt a térkép jelzi. Az sem egyedi eset, hogy nemcsak egy adott faltól, úttól való távolságot, hanem még a felszín alatti mélységet is rosszul jelzik, így a rutinosabb, földmunkákban jártas szakemberek kénytelenek a legnagyobb óvatossággal eljárni még akkor is, ha csak a "veszélyes terep" közelében ásnak.

Érdekesség mindenesetre, s erről korábban a helyi gázszolgáltató egy sajtóközleményt is kiadott, hogy közműtérkép vezetését jogszabály jelenleg nem is írja elő. Ma úgy járnak el, hogy az építkezések kivitelezőivel közlik a cégek nyomvonalat, és szükség esetén (értsd, ha nem biztosak a térkép hitelességében) szakmai segítséget is adnak a munkálatok alatt - persze az információkat és a felügyeletet sem ingyen biztosítják.

Pécsi kezdeményezésre éppen ezen aggályok miatt jelenleg is folyik egy olyan jogszabály megalkotása, amely kötelezővé tenné a térképek nyilvánosságra hozatalát, s a hibák szakszerűbb elhárítására kényszerítené a cégeket.

Nem meglepő: fél éve kemény érdekharcok mentén folynak az egyeztetések a multik és a kormányzat között Budapesten, s a siker nem is garantálható.

Korb Zoltán