A Tormay Cécile állítólagos leszbikusságát vizsgáló perről írt könyvet a Pécsi Ítélőtábla bírája
2013. április 03. szerda 20:26

Tormay Cécile, a nemzeti oldalon újra egyre népszerűbb - a balliberális oldalról pedig állítólagos leszbikussága és antiszemitizmusa miatt támadott - írónő rágalmazási peréről írt könyvet "Egy nyomdafestéket el nem bíró" ügy címmel dr. Döme Attila, a Pécsi Ítélőtábla bírája. Tormay Cécile-t kortársai többször jelölték Nobel-díjra is, így - bár 1945 óta a szélesebb olvasóközönség körében alig ismert alkotóról beszélünk, hiszen a kultúrpolitika prominensei lényegében tiltólistára tették - a magyar irodalomtörténet ikonikus alakjáról van szó.
Döme Attila kötete az írónő feltételezett leszbikusságát bizonyítani kívánó - ez ügyben egyébként teljes kudarccal végződő - per részleteit tárja fel.
Az alapos kutatómunka után elkészült, roppant izgalmas kötet konklúziója szerint az utólagos szakmai vizsgálat alapján is megalapozottnak tekinthetők a korabeli polgári ítéletek. Ezek szerint a később első fokon másfél éves börtönbüntetésre ítélt gróf Zichy Rafael állításával ellentétben nem volt megállapítható, hogy a feleségének viszonya lett volna a Nobel-díjra többször is felterjesztett írónővel.
A per
Az akkori, jórészt baloldali újságok által figyelemmel kísért per előzménye volt, hogy a nejétől régóta válni akaró gróf tervei felesége folyamatos ellenállásán buktak meg. Ekkor jött kapóra számára az a cselédjeitől származó szóbeszéd, amely szerint neje, Pallavicini Eduardina szerelmi viszonyt ápol a széles körű társadalomszervező tevékenységet is folytató Tormay Cécile írónővel. Mint Döme Attila könyvéből is kiderül, az ügy egészen odáig fajult, hogy a gróf cselédjei segítségével kémkedett az asszonyok után, s „tapasztalataikat” közjegyző által hitelesített okiratba foglaltatta, így akarván kikényszeríteni a válást.
A két asszony emiatt rágalmazási pert indított Zichy Rafael ellen, akit a királyi törvényszék első fokon több rendbeli hamis tanúzásra felbújtás bűntette miatt egy év hat hónap börtönbüntetésre és 60 millió korona pénzbüntetésre ítélt.
- Szokásom, ha egy író megragad, akkor igyekszem minél alaposabban utánanézni az életének - kezdte Döme Attila.
Internetes fórumokon lett figyelmes az írónővel kapcsolatos „szélsőségesen emocionális, megosztó véleményekre". Ezek egyik sarokpontja volt a szóban forgó, 1925-ben lezajlott per, konkrétumokról azonban senki sem írt. Még Tormay monográfusa, Hankiss János sem lebbentette fel a per részleteiről a fátylat könyvében.
Mint gyakorló bíró - summázta motivációját Döme Attila - arra volt elsősorban kíváncsi, hogy mi is az igazság.
Körülbelül egy évnyi kutatómunka következett, amelyet fővárosi levéltárakban folytatott, ahol csak a per írásos ítéleteit őrzik. Magának a teljes peranyagnak a megszerzése nem kevés nehézséggel járt - derült ki szavaiból.
- Könyvem konklúziója, hogy bírói szemmel értékelve szakmailag helyes és megalapozott ítélet született, tehát a gróf által állított fajtalanság nem volt megállapítható - így Döme Attila. Hozzátette, könyvével "ennek ellenére sem kíván Tormay Cécile nemi identitásával kapcsolatban állást foglalni".
A szerző
Döme Attila 1969-ben született Budapesten, a JPTE-n szerzett jogi diplomát. 1993-ben kezdett dolgozni a Pécsi Városi Bíróságon, három évvel később kapott ugyanoda bírói kinevezést.
Pályafutását a Baranya Megyei Bíróságon folytatta, jelenleg a Pécsi Ítélőtáblán teljesít szolgálatot. 1994 óta oktat, jelenleg a PTE Állam- és Jogtudományi karán polgári perjogot. Több szakmai könyvfejezet és számos tanulmány szerzője. 2003 és 2012 között a Pécsi Püspöki Bíróságon jegyzői hivatalt is viselt. Nős, feleségével három fiúgyermeket nevelnek.
Döme Attila szavaiból kiderült, könyvétől nem várja, hogy módosuljon a Tormay-életmű befogadása. Ahogy fogalmazott „mindez az én szakmai és irodalmi érdeklődésem, kíváncsiságom kielégítésére szolgált elsősorban".
- Szerettem volna ennek az igen ellentétes visszhangokat kiváltó ügynek objektíven a végére járni. A bíráknak van egy olyan gyógyíthatatlan betegségük, hogy megpróbálják az igazságot kideríteni, mindenféle elfogultságtól mentesen - összegzett.
Érdeklődésünkre, hogy irodalombarátként miként értékeli a Tormay-életmű jelentőségét, a Pécsi Ítélőtábla bírája úgy válaszolt, a többszörös Nobel-díj jelölést, főként a jelölő személyek elfogultságára visszavezethetőnek és túlzónak tartja. Ennek ellenére Tormay Cécile művei közül az 1921-es Bujdosó könyv szerinte komoly irodalmi értékkel bíró kordokumentum, amely olvasói számára jelentősen árnyalja a Tanácsköztársaság időszakára vonatkozó történelmi ismereteket.
Dr. Döme Attila (képünkön) könyvét a keszthelyi Balaton Akadémiai Kiadó jelentette meg, Szíjártó István szerkesztésében.
B. G. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Heves zivatarok veszélyére...
- Kocsis Máté: lejárató kampány az...
- Juhász Dorka olasz bajnok lett a...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...
- Pécsi áruházban is dedikált a magát...
- Készülhetnek a dunaszekcsői...
- Nem drónok miatt kaptak éles...
- Napról napra csökken a Duna...
- A PTE klinikáján végeztek először...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...